Ari Hyvärinen
34% Lähiopetus, 66% Etäopetus
Oppimisalustalla on opettajan suosittelema alakohtainen kirjallisuus, muu materiaali, verkkotehtävät ja ohjeistus opiskelijan tuottamaan materiaaliin.
Lähi- ja etäopiskelu, sisältää itsenäistä - ja pienryhmätyöskentelyä: Verkkokeskustelu, Paritehtävä, Aktiivinen osallistuminen lähi- ja etäopetukseen, Pienryhmätehtävä.
Arviointi perustuu kurssin lopussa olevaan tenttiin, joka arvioidaan. Opintosuoritusrekisteriin merkitään arviointi. Eurooppalainen viitekehys B1-C1. Arviointiasteikko 0-5 Arviointikriteerit - hylätty (0) Arviointikriteerit - tyydyttävä (1-2) (B1.1-B1.2) Arviointikriteerit - hyvä (3-4) (B2.1-B2.2) Arviointikriteerit - kiitettävä (5) (C1)
Englanti
29.05.2023 - 31.07.2023
06.02.2023 - 19.02.2023
0 - 30
Ari Hyvärinen
Opintojakson aikana toteutettava mahdollinen, työelämälähtöinen tehtäväosio, jossa alakohtaisuus tulee esille (esim. osana projektia/hanketta, itsenäinen tutustuminen työelämään ja työelämämateriaalin laatiminen (esim. portfolio, tiedonhaku omalta alalta ja sen raportointi, ym.) erikseen sovitusti edellyttäen, että opiskelijan kielitaito on riittävä.
AHOT 12/2018: Aikaisemmin hankitun osaamisen tunnistaminen ja tunnustaminen (AHOT) Diakin Ahot-menettelyn mukaisesti, tieto löytyy tutkintosäännöstä ja Diak sähköisestä opinto-oppaasta.
Sosionomi (AMK), Sosionomi (AMK), kirkon varhaiskasvatus, Sosionomi (AMK), diakoniatyö, Sosionomi (AMK), kirkon nuorisotyö
Diakin yhteinen toteutus
1 op
0-5
Voit suorittaa ammatillisen englannin opintojaksot (suullinen ja kirjallinen) osana kansainvälistä opiskelijavaihtoa tai kansainvälistä harjoittelua. Vaihdon vähimmäispituuden tulee olla 3 kuukautta ja pääsääntöisen työskentelykielen englanti. Palattuasi vaihdosta kirjoitat englanninkielisen esseen sekä suoritat suullisen tentin. Ota yhteyttä oman kampuksesi kielten vastuulehtoriin ja sovin hänen kanssaan aikataulusta.
Työelämäyhteistyö kurssikohtaisesti esim. vierailijat tai vierailukohteet, mahdollisesti työelämälähtöinen tehtäväosio esim. osana yhteistyössä tehtyä projektia/hanketta.
Joka toteutukselle oma, kirjallisten tenttien uusinnat yleisissä tenteissä, suullisten tenttien uusinnoista sovitaan opintojakson opettajan kanssa erikseen.
Mahdolliset kv-yhteydet, jos oppilaitoksella on kurssin aikana esim. kv yhteistyöhanke meneillään (kv-viikolle osallistuminen jne.)
Yhden opintopisteen työmäärä on opiskelijalle 27 tuntia. Englannin kurssin opintopistemäärä on 3 op.
Kaksi opintojaksoa, englannin suullinen ja englannin kirjallinen kielitaito opetetaan yhtenä kurssina ja kokonaisuutena niin että yhdellä luennolla voi olla molempien toteutusten sisältöjä. Luentojen lisäksi kurssin suoritukseen kuuluu sisältöjä kokoava ja soveltava kurssitehtävä (ryhmätyö), jota valmistellaan koko kurssin ajan. Kurssitehtävä esitellään kurssin lopussa