Inga Klen
Lähiopetus
Ohjeita ja tietoa harjoittelijalle: https://www.diak.fi/opiskelu/opiskelijan-polku/harjoittelu/ohjeita-ja-tietoa-harjoittelijalle/
Harjoittelu koulu- ja opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitajatyön toimintaympäristössä. Harjoittelun tavoitteet: Opiskelija • osaa suunnitella, toteuttaa ja arvioida kouluikäisen ja nuoren kasvun ja kehityksen seurannan yhteistyössä perheiden ja moniammatillisen tiimin kanssa kansallisten ja paikallisten ohjeiden mukaisesti • osaa ylläpitää ja edistää yhteistyössä perheiden ja eri sidosryhmien kanssa turvallista kasvuyhteisöä ja –ympäristöä • osaa rokottaa • osaa tunnistaa ja ehkäistä ikäkauden yleisimpiä tartuntatauteja ja raportoida niistä • osaa toimia tarkoituksenmukaisesti oppilashuollon ja opiskelijahuollon työryhmissä ja soveltaa käytettävissä olevaa hyvinvointitietoa • osaa toteuttaa voimavaraistavia ja osallistavia ryhmiä asiakasryhmien tarpeiden mukaisesti • osaa soveltaa omahoidon ohjauksen, tukemisen ja puheeksi ottamisen osallistavia menetelmiä • osaa ohjata asiakasta ja hänen perhettään käyttämään tarkoituksenmukaisia palveluita oikea-aikaisesti • ymmärtää ja osaa toimia toimintaympäristön tietoturva-, tietosuoja- ja yleisten turvallisuuskäytäntöjen mukaisesti • osaa käyttää koulu- ja opiskeluterveydenhuollossa käytettäviä teknologisia välineitä ja sovelluksia eettisesti ja asiakaslähtöisesti • osaa arvioida ammatillisen kasvunsa vaihetta terveydenhoitajatyön näkökulmasta
Harjoittelun arvioinnissa huomioidaan opetussuunnitelmassa olevat harjoittelun osaamistavoitteet ja opiskelijan omat tavoitteet.
Suomi
10.04.2023 - 19.05.2023
19.09.2022 - 09.10.2022
0 - 333
Terveysalan tutkinnot
Inga Klen, Anu Piispanen, Julia Sahramäki
Terveydenhoitaja (AMK)
Helsinki
0.00 op
0.00 op
Hyväksytty/Hylätty
Ei valinnaista suoritustapaa.
Harjoittelu 5 op (kokonaistuntimäärä 134 h). Harjoittelu suoritetaan 4 viikon ajanjakson aikana. Harjoittelutunteihin sisältyy: - Harjoitteluinfo - CV laadinta ja harjoittelupaikan hankinta - Tavoitteiden laadinta - Reflektio - Ohjauskeskustelu/t lehtorin ja harjoittelun ohjaajan kanssa - Ammatillisen kasvun kehittymisen kriittisen reflektion laadinta Harjoittelupaikassa suoritettava tuntimäärä on 126 tuntia. Ammatillisen kasvun reflektointi liitetään myöhemmin viimeisen lukukauden Asiantuntijuus ja johtaminen terveydenhoitajatyössä - opintojaksoon. Harjoitteluinfoon ja reflektioon osallistumisessa on läsnäolovelvoite.