• AIK01PK23HKI-SOSKIR Aikuis- ja nuorisososiaalityön lähtökohdat AIK0105A20S-3024 09.01.2023-03.03.2023  5 op  (A53sosd, ...) +-
    Opintojakson osaamistavoitteet
    Opiskelija
    - tuntee köyhyyteen ja huono-osaisuuteen liittyviä ilmiöitä sekä syrjäytymistä aiheuttavia rakenteita ja prosesseja
    - tuntee aikuis- ja nuorisososiaalityön mahdollisuudet ja haasteet ennaltaehkäisevässä, etsivässä ja kuntouttavassa työssä
    - ymmärtää arkielämän hallinnan ja osallisuuden edistämisen merkityksen asiakastyössä
    - osaa analysoida ihmisoikeuksien toteutumista työskennellessään erilaisissa elämäntilanteissa olevien ihmisten kanssa
    Opintojakson sisältö
    - köyhyys ja huono-osaisuus sekä ylisukupolvinen huono-osaisuus
    - sosiaaliset ongelmat
    - syrjäytymistä aiheuttavat rakenteet ja prosessit
    - ennaltaehkäisevän, etsivän ja kuntouttavan aikuis- ja nuorisososiaalityön lähtökohdat
    - arkielämän hallinta ja osallisuus
    - ihmisoikeudet

    Opettajan/vastuuopettajan nimi

    Marianne Neuvonen

    Toteutustapa

    Lähiopetus

    Suositeltu ja vaadittava kirjallisuus

    Kirjallisessa tehtävässä käytetään lähteenä seuraavia pakollisia materiaaleja: - kahta suomalaista ja yhtä englanninkielistä tieteellistä artikkelia, jotka tiimi itse valitsee ilmiöön liittyen - yhtä seuraavista teoksista: Saari, J., Eskelinen, N., & Björklund, L. (2020). Raskas perintö: Ylisukupolvinen huono-osaisuus Suomessa. Gaudeamus. tai Niemelä, M., & Saari, J. (toim.). (2013). Huono-osaisten hyvinvointi Suomessa. (Teemakirja 10). Kelan tutkimusosasto. http://hdl.handle.net/10138/40230

    Opiskelumuodot ja opetusmenetelmät

    Opetuksena järjestetään luentoja, vierailijaluentoja ja ohjaus tiimeille sekä ilmiötehtävän seminaari. Opintojaksoon liittyvä kirjallinen oppimistehtävä ja siihen liittyvä esitys tehdään tiiminä ja oppimistehtävään liittyy opintokäynti työelämään. Työelämäkäyntiin liittyvä opintokäynti voi sisältää vapaaehtoistyötä. Toisen lukukauden opinnoissa sama opiskelijatiimi toimii tämän lukukauden aikana pitkäkestoisesti useiden opintojaksojen aikana. Ydinsisällöt - köyhyys ja huono-osaisuus sekä ylisukupolvinen huono-osaisuus - sosiaaliset ongelmat - syrjäytymistä aiheuttavat rakenteet ja prosessit - ennaltaehkäisevän, etsivän ja kuntouttavan aikuis- ja nuorisososiaalityön lähtökohdat - arkielämän hallinta ja osallisuus - ihmisoikeudet

    Arviointimenetelmät (toteutus) ja -kriteerit (opintojakso)

    Arvioinnin perusteet: Opiskelijana osallistut opetukseen.Työskentelet tiimissä aktiivisesti kirjallisen ilmiötehtävän ja esityksen osalta sekä osallistut tehtävään liittyvään työskentelyyn työelämässä. Kirjallinen oppimistehtävä arvioidaan Diakin arviointikriteerien mukaisesti. Opiskelijatiimin jäsenten arviointi voi olla yksilöllinen. Arvosana muodostuu ilmiötehtävän arvosanan perusteella.

    Opetuskieli

    Suomi

    Ajoitus

    09.01.2023 - 03.03.2023

    Ilmoittautumisaika

    19.09.2022 - 09.10.2022

    Ryhmä(t)
    • A53sosd
    • A53sosn
    Paikkoja

    0 - 333

    Vastuuyksikkö

    Koulutus

    Opettaja(t)

    Marianne Neuvonen, Susanna Tanskanen, Jaana Rintala

    Lisätietoja opiskelijoille

    Sinulla tulee olla valmiuksia tiimityöskentelyyn, sähköisen oppimisalustan käyttöön sekä kirjallisen tehtävän tekemisen perusteisiin.
    AHOT-hakemuksessa sinun tulee osoittaa monipuolinen opintojakson teemojen hallinta teoriassa ja käytännössä. AHOT-hakemus tehdään Diakin käytänteiden mukaisesti.

    Koulutus

    Sosionomi (AMK), diakoniatyö, Sosionomi (AMK), kirkon nuorisotyö

    Toimipiste

    Helsinki

    Arviointiasteikko

    0-5

    Opintojaksototeutuksen valinnaiset suoritustavat

    Opiskelijan vaihtoehtoinen suoritustapa edellyttää opinto-ohjaajan kanssa perusteiden selvittämistä. Vaihtoehtoinen toteutus on kirjallinen yksilötehtävä, jonka teema sovitaan työelämän yhteistyötahon kanssa. Tehtävän pakolliset materiaalit ovat em. artikkelit ja teokset.

    Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

    Opiskelijatiimi tutustuu oppimistehtävässä valitsemaansa köyhyyden ja huono-osaisuuden ilmiöön myös työelämäyhteistyössä.

    Tenttien ajankohdat

    Opintojaksossa ei ole tenttiä. Arviointiperusteena on ilmiötehtävä.

    KV yhteydet

    Opintojakso ei toteudu kv-yhteistyössä

    Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

    Opinnot sijoittuvat toisen opiskelulukukauden alkupuolelle