KHO13MS18PMK Infektioiden torjunta ja aseptiikka (2op)
Toteutuksen tunnus: KHO1302A15S-3005
Toteutuksen perustiedot
- Ajoitus
- 24.09.2018 - 22.10.2018
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 2 op
- Lähiosuus
- 2 op
- Toteutustapa
- Lähiopetus
- Kampus
- Pieksämäki
- Opetuskielet
- suomi
Toteutukselle KHO13MS18PMK Infektioiden torjunta ja aseptiikka KHO1302A15S-3005 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Tavoitteet
Opiskelija
- ymmärtää infektioiden torjunnan ja aseptiikan osaamisen perusteet sekä osaa perustella niiden merkityksen hoitotyössä
- tietää yleiset ja ajankohtaisimmat virusten ja bakteerien aiheuttamat sairaudet, niiden ennaltaehkäisyn ja hoitotyössä huomioitavat asiat
Sisältö
- infektioiden torjunta ja aseptiikan perusteiden osaaminen
- mikrobien aiheuttamat sairaudet
- tarttuvien tautien ennaltaehkäisy ja toiminta hoitotyössä
Oppimateriaalit
Anttila, V-J. ym. (2010). Hoitoon liittyvien infektioiden torjunta. Helsinki: Suomen kuntaliitto, s.152-201, 396-399, 412-563.
Karhumäki, E., Jonsson, A. & Saros, M. (2009) (tai uudempi). Mikrobit hoitotyön haasteena. Helsinki: Edita, s. 11-190.
Törmäkangas, L. 2015. Mikrobiologia ja tautioppi-luentotallenne. Löytyy moodle-alustalta
Tuberkuloosi-materiaali. Löytyy moodle-alustalta
Duodecim oppiportti; Infektioiden torjunta -verkkokurssi. Linkki moodle-alustalla
THL infektiotaudit -verkkosivut (bakteerit ja virustaudit)
Saatavilla http://www.thl.fi/fi/web/infektiotaudit;
THL Infektiouutiset (lisämateriaalia infektiotauteihin, ei kysytä tentissä) Saatavilla https://blogi.thl.fi/web/infektiouutiset
Opetusmenetelmät
Tarkennettu tavoite- ja sisältökuvaus
Ydinsisällöt
-infektioiden torjunta ja aseptiikan perusteiden osaaminen
-mikrobien aiheuttamat sairaudet
-sairauksien ennaltaehkäisy ja toiminta hoitotyössä
Tarkennettu tavoite- ja sisältökuvaus:
Opiskelija osaa kuvata mikrobiryhmät (bakteerit, virukset, sienet, alkueläimet, prionit) ja ymmärtää mikrobien eri tartuntatiet (kosketus-, pisara- ja ilmatartunta).
Opiskelija ymmärtää infektioiden ennaltaehkäisyn merkityksen (hygienia, yleiskunto, rokotteet).
Opiskelija ymmärtää aseptiikan ja hygienian merkityksen hoitotyössä (henkilökohtainen hygienia, hoitoympäristön turvallisuus, työturvallisuus, potilaan eristäminen)
Opiskelija tunnistaa yleisimmät infektioiden aiheuttajat (bakteeri-, virus- ja sieni-infektiot) ja tietää hoidon pääpiirteet (hengitystie-, virtsa-, suolistoinfektiot, tuberkuloosi, hepatiitit, hiv, septiset infektiot, keskushermoston infektiot, ihoinfektiot, sukupuolitaudit, ihmisen loiset, suun alueen infektiot, hoitoon liittyvät infektiot)
OPINTOSUORITUKSEN KUVAUS:
Opintoihin orientaatio (lähiopetus, pakollinen)
Itsenäinen työskentely ja verkkotentti
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
orient.tunti 26.9, verkkotentti auki 3.-10.10 ja uusintatentti 15.-19.10.).
Kansainvälisyys
Osasuoritus ei edellytä aiempia opintoja.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Verkkotentti. Tästä sovittava erikseen opintojakso opettavan lehtorin kanssa ennen opintojakson alkua.
Esitietovaatimukset
Osasuoritus ei edellytä aiempia opintoja.
Lisätiedot
AHOT:Toteutuu opinto-ohjaajan kanssa käytävän HOPS-keskustelun mukaisesti. Aikaisempi osaaminen osoitetaan AHOT-testillä