Siirry suoraan sisältöön

YHT3VK18DIAK Vammaisuus (2op)

Toteutuksen tunnus: YHT3002A15S-3015

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
04.09.2017 - 10.09.2017
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
05.03.2018 - 23.03.2018
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
2 op
Lähiosuus
2 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Kampus
Helsinki
Pori
Oulu
Pieksämäki
Diakin yhteinen toteutus
Opetuskielet
suomi
Opettajat
Riitta-Liisa Rotinen
Ryhmät
A42sosn
A42sosn
A42sosd
A42sosd
A42sos
A42sos
E42sosk
E42sosk
I42sosd
I42sosd
F42sos
F42sos
F42sosd
F42sosd
Opintojakso
YHT3002A15S

Toteutukselle YHT3VK18DIAK Vammaisuus YHT3002A15S-3015 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.

Tavoitteet

Opiskelija
- ymmärtää vammaisuuden osana ihmisen olemisen moninaisuutta
- ymmärtää vammaisuuden erilaisia ilmenemismuotoja, elämäntilanteita ja elämänkulkua
- osaa tukea toimintakykyä, osallisuutta ja itsemääräämisoikeutta
- tuntee vammaispolitiikkaa ohjaavia arvoja
- osaa arvioida ja analysoida omia arvojaan, asenteitaan ja omaa ihmiskäsitystään suhteessa vammaisuuteen

Sisältö

- vammaisuus, esteettömyys ja osallisuus
- vammaispolitiikan kansalliset ja kansaiväliset linjaukset
- oman ammatillisen kasvun reflektio

Oppimateriaalit

-Sjöblom, S. (2016). Suomen vammaispoliittisen ohjeman VAMPO 2010-2015 loppuraportti. (Sosiaali- ja terveysministeriön raportteja ja muistioita 2016:14). (Sivut 1-42). Saatavilla http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-00-3706-2
-Vehmas, S. (2013). Vammaisuus ja yhteiskunnallisesti luodut haitat. Juhlaesitelmä 4.12.2013 Helsingin yliopisto. Saatavilla https://journal.fi/janus/article/download/51161/15611/
-Mahlamäki, P. (2012). YK:n varmmaissopimuksesta ja kokemuksia sen neuvottelemisesta. Teoksessa T. Oikarinen & H.-L. Pölkki (toim.), Näkökulmia vammaisuuteen (s. 41-45). Helsinki: Vammaisfoorumi.
Saatavuus Diakin kirjastossa
Saatavuus verkkoaineistona
-Teittinen, A. (2012). Vammaiskäsityksen kehityksestä Suomessa. Teoksessa T. Oikarinen & H.-L. Pölkki (toim.), Näkökulmia vammaisuuteen (s. 65-74). Helsinki: Vammaisfoorumi.
Saatavuus Diakin kirjastossa
Saatavuus verkkoaineistona
-Rajala, P. (toim.) (2012). Saavu: Kirkon saavutettavuusohjelma. (Suomen ev.-lut. kirkon Kirkkohallituksen julkaisuja 2012:2). Helsinki: Suomen ev.lut. kirkko.
Saatavuus Diakin kirjastossa
Saatavuus verkkoaineistona
Videot:
-Könkkölä K. [Kalle Könkkölä] (23.6.2013). Kallen nojatuoli ensimmäinen jakso (video). Saatavilla https://youtu.be/ruYCmMz-Xf0
-Könkkölä,K. &Saraste, H. [Kalle Könkkölä] (19.1.2015). Kallen nojatuolin viides jakso (video). Saatavilla https://youtu.be/1LYv8GsuPxA
-Invalidiliitto (14.1.2014). Ainon tarina (video). Saatavilla https://youtu.be/jHDweMcJOgU
-Vamlas saatio (5.4.2013). Marikan päivä (video). Saatavilla https://youtu.be/wv4XVgJSa_k
-Vammais Kumppanuus (27.1.2016). Myanmar - Nay Lin Soe (video). Saatavilla https://youtu.be/ylLnkWPG0tc
-Kehitysvammaliitto (13.9.2011). Oikeus palkkatyöhön (video). Saatavilla https://youtu.be/wzUj_BXqEWw

Opetusmenetelmät

Tarkennettu tavoite- ja sisältökuvaus
Ydinsisällöt
-vammaisuus, esteettömyys ja osallisuus
-vammaispolitiikan kansalliset ja kansainväliset linjaukset
-ammatillisen persoonallisen kasvun reflektio
Opiskelija ymmärtää ihmis- ja vammaisuuskäsityksen historia- ja yhteiskuntasidoksisuuden ja on valmis reflektoimaan omaa ihmiskäsitystään ja ammatillista suhdettaan vammaisuuteen.
Opiskelija tuntee vammaisuuden ilmenemismuotoja ja syitä.
Opiskelija tuntee vammaispolitiikkaa ohjaavia arvoja sekä sen nykyisiä kansallisia ja kansainvälisiä linjauksia ja osaa arvioida näiden merkitystä vammaisten henkilöiden osallisuudelle, itsemääräämisoikeudelle sekä toimintakyvyn tukemiselle.
Opintosuorituksen kuvaus
Opintojakso toteutuu verkko-opintoina.
Opinnot alkavat Collaborate -tapaamisella, johon osallistuminen on edellytys opintojakson suorittamiselle. Tapaamisen yhteydessä annetaan tarkennettu kuvaus ja ohjeistus verkkotehtävästä sekä tehdään ryhmäjako tehtävän suorittamista varten.
Verkossa tehtävä oppimistehtävä edellyttää suoritettavan
opiskelumateriaalin itsenäistä haltuun ottamista ja ohjeiden mukaista työskentelyä.
Oppimistehtävä toteutuu noin 8 hengen ryhmissä kahdessa vaiheessa etenevinä puheenvuoroina.

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

OSKE-toiminta edellyttää mahdollisuutta muuttaa totsuissa esitettyä suoritustapaa edellyttäen, että OPS:n osaamisen tavoitteet toteutuvat.

Kansainvälisyys

Opiskelu edellyttää Moodlerooms ja Collaborate-ympäristön tuntemusta.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Hopsin mukaisesti, erikseen sovitusti.
Tehtävä soveltuu myös yksilötyöksi.

Esitietovaatimukset

Opiskelu edellyttää Moodlerooms ja Collaborate-ympäristön tuntemusta.

Lisätiedot

AHOT
Noudatetaan voimassa olevia Diakin ahotointiohjeita

Siirry alkuun