ENG2MS19DIAK Englanti, ammatilliset opinnot, 3 op *** (ENG21 Englannin suullinen kielitaito) (1op)
Toteutuksen tunnus: ENG2101A11H-3004
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 01.03.2019 - 18.03.2019
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 09.09.2019 - 13.12.2019
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 1 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 1 op
- Toteutustapa
- Monimuoto-opetus
- Yksikkö
- Tulkkaus, kielet, viestintä ja koulutuksen kehittäminen
- Kampus
- Diakin yhteinen toteutus
- Opetuskielet
- suomi
- Koulutus
- Tulkki (AMK), asioimistulkkaus
Toteutukselle ENG2MS19DIAK Englanti, ammatilliset opinnot, 3 op *** (ENG21 Englannin suullinen kielitaito) ENG2101A11H-3004 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Sisällön jaksotus
,Suositeltava ajankohta on 5. lukukausi.Lähi- ja etäopiskelu, sisältää itsenäistä ja pienryhmä- tai parityöskentelyä.Ohjaus opintojakson aikana niille opiskelijoille, joilla on vaikeuksia suoriutua opinnoista.
Oppimateriaalit
Oppimisalustalla on opettajan suosittelema kirjallisuus, muu materiaali, verkkotehtävät ja ohjeistus opiskelijan tuottamaan materiaaliin., , AC-opetus tallennetaan tarvittaessa.
Opetusmenetelmät
Opiskelijaosaa viestiä suullisesti ja kirjallisestialan keskeisimmissä, työyhteisölle tyypillisissä asiakastilanteissaosaa viestiä ja ohjata selkeästi moniammatillisessa ja monikulttuurisissa viestintätilanteissaosaa kuvata tulkkausalan toimintaympäristöjäosaa käyttää alan käsitteitä ja -sanastoa, Ydinsisällötasiakastilanteetoman alan ammatillinen sanasto ja aihepiiritkulttuurien välinen kommunikaatioTavoitteena on taitotaso B2 eurooppalaisen viitekehyksen mukaan. ,Lähitapaamiset ovat pääasiassa AC:llä ja etäjaksoilla tehdään suullisia ja kirjallisia oppimistehtäviä itsenäisesti tai parin kanssa ja palautetaan oppimisalustalle. Opintojakson lopussa on kirjallinen ja suullinen arviointi erikseen. ,Oppimistehtävät ovat oppimisalustalla. ,
Kansainvälisyys
ENG1-opintojakson hyväksytty suoritus eli vähintään eurooppalaisen viitekehyksen taitotaso B1 englannin suullisen ja kirjallisen taidon osalta.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
- Opintojakson voi suorittaa vaihtoehtoisesti esim. kirjoittamalla artikkeli Diakin tutkijan kanssa ja esittelemällä tuotos työyhteisössä ja/tai opiskeluryhmälle.- Osana opintojaksoa toteutettava työelämälähtöinen tai työelämään suunnattu laajempi tehtäväosio (esim. osana projektia/hanketta, työelämään tutustuminen ja työelämämateriaalin laatiminen (esim. portfolio), tiedonhaku omalta alalta ja sen raportointi ym.) erikseen sovitusti.
Esitietovaatimukset
ENG1-opintojakson hyväksytty suoritus eli vähintään eurooppalaisen viitekehyksen taitotaso B1 englannin suullisen ja kirjallisen taidon osalta.
Lisätiedot
Ensitapaaminen Helsingissä livenä viikolla 34. Kurssi alkaa varsinaisesti viikolla 40.AC-tapaamiset osoitteessa https://connect.funet.fi/diak_arihyvarinen/ ,Ahot-hakemukset Wilmassa Juhani Toivaselle Vopassa tai www.diak.fi/opiskelu/ahot -sivulla olevan ohjeistuksen mukaisesti.