KANkesä2022 Kansalaistoiminta ja järjestötyö (5op)
Toteutuksen tunnus: KAN0005A15S-3043
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 07.02.2022 - 18.02.2022
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 23.05.2022 - 31.07.2022
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 5 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- KOULUTUS
- Kampus
- Diakin yhteinen toteutus
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 100
- Koulutus
- Sosionomi (AMK)
- Sosionomi (AMK), diakoniatyö
- Sosionomi (AMK), kirkon nuorisotyö
- Sosionomi (AMK), kirkon varhaiskasvatus
Toteutukselle KANkesä2022 Kansalaistoiminta ja järjestötyö KAN0005A15S-3043 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Arviointiasteikko
Hyväksytty/Hylätty
Sisällön jaksotus
Opintojakso etenee vaiheittain etenevinä oppimistehtävinä.
Tavoitteet
Opiskelija
- ymmärtää julkisen ja kansalaistoiminnan eroja ja yhtäläisyyksiä
- osaa analysoida ammatillisen työn suhdetta kansalaisyhteiskuntaa ja järjestöjen palvelutuotantoon
- osaa analysoida moninaisen ja monitasoisen kansalaisuuden merkitystä
- osaa analysoida vertaistukiliikkeiden ja muiden yhteiskunnallisten liikkeiden merkitystä
- osaa koordinoida ja organisoida erilaisia verkostoja kansalaisosallisuuden lisäämiseksi
- osaa mahdollistaa alioikeutetuille täysivaltaista kansalaisuutta
- osaa käyttää erilaisia yhteiskunnallisia vaikuttamiskanavia
Suoritustavat
Opintojakson suoritustavat, jotka on esitelty Moodlessa
TAI
Vaihtoehtoisena suorituksena voit tehdä Vertaismentorkoulutuksen, joka sisältää toiminnan vertaismentorina (HUOM: mahdollinen pääkaupunkiseudulla opiskeleville.) Vertaismentorina toimit tukena Diakin Helsingin kampuksen toiselle opiskelijalle, joka on toivonut vertaismentoria omien opintojensa tueksi. Vertaismentorina tuet mentoroitavaa kokonaisvaltaisesti opinnoissa ja elämän eri alueilla. Sisältöinä koulutuksessa ovat vertaismentoroinnin lähtökohdat, vertaismentoroinnin etiikka ja toimintatavat sekä huolen tunnistaminen ja puheeksiotto. Koulutus toteutuu Moodlessa sekä kahdessa lähitapaamisessa ja tapaamisia mentoroitavan kansa on 6-8. Tapaamisten tueksi vertaismentoreille järjestetään ryhmätyönohjausta Kalasataman kampuksella. Vertaismentorkoulutus on laajuudeltaan 4 op. Lisäksi teet 1 op osallistumalla KAN loppuseminaariin/palautat tiimityönä esityksen, jossa pidät vertaismentortiimin kanssa esitelmän Vertaismentoroinnista ja kuulet/luet samalla muiden esitykset. Mentorointi on nykyisin myös tärkeä työelämätaito. Jos kiinnostuit, ilmoittaudu haastatteluun: heli.sipila@diak.fi
Sisältö
- kansalaisyhteiskunta
- moninainen ja -tasoinen kansalaisuus
- järjestöjen palvelutuotanto
- vertaistukiliikkeet
- kansalaisosallisuus ja valtaistaminen
- erilaiset yhteiskunnalliset vaikuttamiskanavat
Aika ja paikka
Kokonaan verkossa toteutuva opintojakso.
Oppimateriaalit
Oppimateriaali löytyy Diakalen oppimisalustalta.
Opetusmenetelmät
Opintojakso toteutuu itsenäisenä työskentelynä verkossa. Opiskelija perehtyy verkossa oleviin oppimateriaaleihin ja osoittaa osaamisensa tekemällä niihin liittyvät tehtävät. Lisäksi opiskelija tekee joko yksin tai ryhmässä (enintään 4 henkilöä) järjestölähtöisen oppimistehtävän, joka raportoidaan joko ääni- tai videotallenteena.
Opintojakson etenemisen tukemiseksi tarjotaan opiskelijalle vapaaehtoista ohjausta.
Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö
Opiskelijat tekevät järjestölähtöisen kehittämistehtävän.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Vaihtoehtoisesta suoritustavasta sovitaan HOPS -keskustelussa opinto-ohjaajan kanssa. Vaihtoehtoinen suoritustapa on mahdollista vain vertaismentorointiopintojaksolle ja harjoittelututortoimintaan osallistuville.
Näihin opintoihin osallistuvat opiskelijat suorittavat Kansalaistoiminta- ja järejstötyö opintojaksosta osiot 1-4. Vertaismentorointi ja harjoittelututorointi korvaavat opintojakson osion 5. Syventyminen järjestötoimintaan.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Opintojakso on 5 opintopistettä, mikä tarkoittaa opsikelijan työnä 133 tuntia.
Esitietovaatimukset
Ei edellytä aikaisempien opintojaksojen suorituksia
Lisätiedot
Opintojakson suorittamiseen kannattaa varata vähintään 5 viikkoa, jotta ehdit tehdä järjestölähtöisen oppimistehtävän.