KSP03VK23DIAK Kriittisesti sairaan ja perioperatiivisen potilaan valvonta- ja hoitolaitteet (5op)
Toteutuksen tunnus: KSP0305A20S-3006
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 19.09.2022 - 09.10.2022
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 06.02.2023 - 24.03.2023
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 4 op
- Virtuaaliosuus
- 1 op
- Toteutustapa
- Monimuoto-opetus
- Yksikkö
- Terveys- ja kirkonala
- Kampus
- Diakin yhteinen toteutus
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 80
- Koulutus
- Sairaanhoitaja (AMK)
- Opettajat
- Marjut Ikonen
- Niina Patronen
- Ryhmät
-
DiakDiak yhteinen
-
A48shA48sh
- Opintojakso
- KSP0305A20S
Toteutukselle KSP03VK23DIAK Kriittisesti sairaan ja perioperatiivisen potilaan valvonta- ja hoitolaitteet KSP0305A20S-3006 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Arviointiasteikko
0-5
Tavoitteet
Opiskelija
- osaa määritellä ja arvioida potilasturvallisuuden merkitystä kriittisesti sairaan ja perioperatiivisen potilaan hoitotyössä
- osaa kuvata ja arvioida hoito- ja valvontalaitteiden merkitystä kriittisesti sairaan potilaan ja perioperatiivisen hoidossa
- osaa määritellä ja arvioida aseptiikan merkitystä osana kriittisesti sairaan ja perioperatiivisen potilaan hoitoa
Sisältö
- potilasturvallisuus
- laiteturvallisuus
- hoito- ja valvontalaitteiden toiminta ja niiden antaman tiedon tulkinta
- aseptiikka ja infektioiden torjunta
Kansainvälisyys
- opintojakso toteutetaan suomeksi
- opintojakson voin tehdä kv-vaihdossa
Esitietovaatimukset
Soveltuu sairaanhoitajille, terveydenhoitajille ja kätilöille osaamisen syventämiseen ja päivittämiseen tai terveysalan amk-opiskelijalle, joka on suorittanut jo omassa tutkinnossaan aiheeseen liittyvät ammatilliset perusopinnot. Edellytyksenä syventäviin opintoihin siirtymiselle on n. 120 opintopistettä tai opon kanssa sovittu jokin muu erityinen syy.
Avoimen amk:n opiskelijalla vastaavien tietojen hallinta (muiden AMKien vastaava opintojakso tai riittävä työkokemus sairaanhoitajana).