KLI03VS26DIAK Anatomia ja fysiologia I (3op)
Toteutuksen tunnus: KLI0303A25S-3004
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 07.01.2026 - 03.05.2026
- Ilmoittautuminen toteutukselle ei ole vielä alkanut.
- Ajoitus
- 01.08.2026 - 31.12.2026
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 3 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 3 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- Terveys- ja kirkonala
- Kampus
- Diakin yhteinen toteutus
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 200
- Koulutus
- Sairaanhoitaja (AMK)
- Sairaanhoitaja (AMK), diakoninen hoitotyö
- Terveydenhoitaja (AMK)
- Opettajat
- Karoliina Salminen
- Pauliina Kuusisto
- Ryhmät
-
HKI-S26shHKI-S26sh
-
OUL-S26shOUL-S26sh
-
POR-S26shPOR-S26sh
-
POR-S26thPOR-S26th
- Opintojakso
- KLI0303A25S
Toteutukselle KLI03VS26DIAK Anatomia ja fysiologia I KLI0303A25S-3004 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Arviointiasteikko
0-5
Tavoitteet
Opiskelija
• osaa kuvata solujen, kudosten, elinten ja elinjärjestelmien rakenteita, sijainnin ja tehtävät ihmiskehon toiminnassa
• osaa verenkierron ja hengityksen toiminnan säätelyn ja tehtävät
• osaa hermoston rakenteen ja tehtävät
• osaa käyttää yleisintä alan tieteellistä käsitteistöä
• osaa käyttää tietojaan kliinisessä hoitotyössä ja ymmärtää terveen ja sairaan elimistön toiminnan eroja (patofysiologia)
Sisältö
• solu
• kudokset
• tuki- ja liikuntaelimistö
• veri, verenkierto, lymfaattinen järjestelmä
• hengitys
• hermosto
• elinjärjestelmien rakenne ja elinten sijainti kehossa
• elimistön toiminnan säätelyä ja tehtäviä
• yleisin tieteellinen käsitteistö
Oppimateriaalit
TENTTIMATERIAALI:
1. Leppäluoto, J., Kettunen, R., Rintamäki, H., Vakkuri, O., & Lätti, S. (2015) (tai uudempi). Anatomia ja fysiologia. Sanoma Pro.
tai
Nienstedt, W., Hänninen, O., Arstila, A., & Björkqvist, S-E. (2009) (tai uudempi). Ihmisen fysiologia ja anatomia. Sanoma Pro.
tai
Sand, O., Sjaastad, O. V., Haug, E. ,Bjålie, J. G., & Toverud, K. C. (2011) (tai uudempi). Ihminen: fysiologia ja anatomia. Sanoma Pro.
2. Materiaali Diaklesta: videot, tiedostot, PowerPoint -esitykset.
3. MUU MATERIAALI:
Terveysportti. Anatomiakuvasto. Kuvat, elinten paikantaminen ja latinankieliset termit.
Laurila, M., & Vierimaa H. (2013). Anatomia ja fysiologia tehtäväkirja. SanomaPro.
Opetusmenetelmät
Ohjaukset verkossa (tallennetaan) ja itsenäinen opiskelu. Opintojaksoon kuuluu aloitusluento, joka pidetään etäyhteyden välityksellä (6 h). Lisäksi opintojaksoon kuuluu etäyhteydellä toteutettavat ohjauskerrat sekä etänä tehtäviä tenttejä (5 kpl).
Opetus on käänteistä, jossa opiskelija selvittää ensin itsenäisesti materiaalin ja ennakkotehtävien kautta tulevaa aihetta. Tämän jälkeen/aikana opiskelija katsoo luentotallenteet ja tekee annetut tehtävät ja tentit (5 kpl).
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Anatomia ja fysiologia 1 -opintojaksolla on viisi (5) verkkotenttiä, jotka tehdään opintojakson aikana.
Opintojakson suorittamiseksi opiskelijan on tehtävä kaikki tehtävät ja tentit opintojakson toteutusajan aikana hyväksytysti.
Verkkotentit suoritetaan etänä oppimisympäristössä annettujen ohjeiden ja aikataulun mukaan. Jokaisesta tentistä tulee saada hyväksytty suoritus.
Hylätty suoritus uusitaan yleisessä tentissä kampuksella.
Uusintatentti laaditaan omalla tietokoneella "UUSINTATENTIT KLI03 JA KLI04"-diaklealueella.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
27 h / opintopiste = 81 h
Lisätiedot
Opintojakson suorittamiseksi opiskelijan on tehtävä kaikki tehtävät ja tentit opintojakson toteutusajan aikana hyväksytysti.
Jos tehtäviä ja tenttejä ei saa tehtyä määräajassa eli opintojakson aikana, opiskelijan tulee ilmoittautua uudelle toteutukselle.