Erityiskasvatus elämän eri vaiheissa (kesätoteutus 2026) (5op)
Toteutuksen tunnus: C-10065-SX00BZ76-3022
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 09.03.2026 - 31.03.2026
- Ilmoittautuminen toteutukselle ei ole vielä alkanut.
- Ajoitus
- 25.05.2026 - 31.08.2026
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Korkeakoulu
- Metropolia Ammattikorkeakoulu, Myllypurontie 1
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 5
- Opintojakso
- C-10065-SX00BZ76
Toteutukselle Erityiskasvatus elämän eri vaiheissa (kesätoteutus 2026) C-10065-SX00BZ76-3022 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Arviointiasteikko
0-5
Tavoitteet
Opiskelija tuntee erityiskasvatuksen peruskäsitteet, arvolähtökohdat ja tavoitteet. Hän tuntee keskeiset kehityksen ja oppimisen erityisvaikeudet ja tuen tarpeet eri ikäkausina. Opiskelija osaa tukea asiakkaiden ja heidän perheidensä elämänhallintaa ja toimintakykyä sekä arkielämän sujuvuutta.
Sisältö
Erityiskasvatusta ja sen järjestämistä ohjaavat periaatteet. Kehityksen ja oppimisen erityisvaikeudet eri ikäkausina. Oppimisen ja koulunkäynnin tuki. Erityisvarhaiskasvatus, erityisopetus, oppilashuoltotyö, ammatillinen erityisopetus, valmentava ja kuntouttava opetus. Muut erityiskasvatuksen palvelut ja tukimuodot. Aiheeseen liittyvä lainsäädäntö.
Aika ja paikka
Opintojakso suoritetaan kokonaisuudessaan verkkotyöskentelynä (Moodlessa) 1.6.-.31.8.2026 välisenä aikana. Opiskelija voi suorittaa verkkokurssin oman aikataulunsa mukaisesti.
Oppimateriaalit
Tenttimateriaali: 1) Salakari A. ja Virta M. (2018): ADHD-aikuisen selviytymisopas 2.0 Tutkittua tietoa ja käytännön vinkkejä. Tammi (täysin uudistettu painos) sivut 1-91 (osa 1) 2) YLE Tiedeykkönen Extra (2017): Oppimisvaikeudet (löytyy https://areena.yle.fi/audi o) • Osa 1: Lukivaikeus voi haitata vielä työelämässäkin • Osa 2: Dyskalkulia vaikeuttaa muttei estä laskemaan oppimista • Osa 3. Hahmotushäiriö voi vaikuttaa kellon tuntemiseen ja kartanlukutaitoon • Osa 4: Huono työmuisti hankaloittaa päässälaskua ja muita arkisia toimia 3) Autismikirjon häiriö (Käypä hoito suositus, potilasversio) 2023, Duodecim https://www.kaypahoito.fi/khp00137 4) Puustjärvi, A. ja Repokari, L. (2017): Lasten käytöshäiriöihin tulee puuttua ajoissa. Lääkärilehti 21/2017 https://www.laakarilehti.fi/tieteessa/katsausartikkeli/lasten-kaytoshairioihin-tulee-puuttua-ajoissa/?public=0a34f8bb355a519541d62d6aa8f29986 Muu opiskelumateriaali ilmoitetaan opintojakson Moodle-työtilassa, verkkokurssin alkaessa.
Opetusmenetelmät
Opintojakso on tarkoitettu sosiaali- ja terveysalan opiskelijoille sekä henkilöille, joilla on työkokemusta sosiaali- ja terveysalalta. Opiskelijalla tulee olla suoritettuna vähintään ensimmäisen lukuvuoden opinnot (n. 50 op). Opintojakso suoritetaan kokonaisuudessaan verkkotyöskentelynä oman moodle-oppimisalustalla (suomenkielinen). Opiskelija voi suorittaa opintojakson oman aikataulunsa mukaisesti Verkkokurssi sisältää verkkotentin (monivalintakysymyksiä) ja kirjallisia oppimistehtäviä. Opintojakson suorittaminen aloitetaan tentistä, tentin jälkeen muut osiot voi suorittaa haluamassaan järjestyksessä.