Siirry suoraan sisältöön

Ihmislähtöinen muistityö I (2op)

Toteutuksen tunnus: C-10065-SX00GE94-3001

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
01.12.2025 - 19.07.2026
Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
Ajoitus
01.01.2026 - 31.07.2026
Toteutus on käynnissä.
Opintopistemäärä
2 op
Korkeakoulu
Metropolia Ammattikorkeakoulu, Myllypurontie 1
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 50
Opintojakso
C-10065-SX00GE94

Toteutukselle Ihmislähtöinen muistityö I C-10065-SX00GE94-3001 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.

Arviointiasteikko

0-5

Sisällön jaksotus

Kurssi on jaettu kahdeksaan osaan. On hyvä edetä osissa eteenpäin numerojärjestyksessä.
Aloita kohdasta “1. Orientaatio kurssin näkökulmaan”.
Jokaisen välilehden alussa, kohdassa "Lue tämä ensin", kerrotaan, kuinka kauan sen opiskelu kestää.

Opintojakson osiot ovat:
1. Orientaatio kurssin näkökulmaan
2. Yleisimmät muistisairaudet, niiden ilmaantuvuus ja esiintyvyys
3. Muistisairauksien vaikutukset: yksilö, yhteisö ja yhteiskunta – näkökulmat
4. Diagnoosin saaneen inhimilliset oikeudet ja muistipalvelupolku
5. Ihmislähtöisen muistityön teoreettiset lähtökohdat ja käytännöt
6. Tentti
7. Osaamisen itsearviointi
8. Palaute

Tavoitteet

Opiskelija - osaa selittää yleisimmät muistisairaudet ja niiden esiintyvyyden. - tunnistaa muistisairauksien vaikutukset yksilölle, yhteisölle ja yhteiskunnalle. - osaa kuvailla diagnoosin saaneen oikeudet ja mahdollisuudet hoitoon ja kuntoutukseen. - tunnistaa muistisairautta sairastavan ihmisen ainutlaatuisena yksilönä.

Sisältö

- muistisairaudet etenevänä prosessina ja kokemuksena - muistisairausdiagnoosin saaneen oikeudet ja hoitopolku - ihmislähtöisen muistityön lähtökohdat

Aika ja paikka

Voit suorittaa tämän verkkokurssin omaan aikatauluusi sopivasti ja omaan tahtiisi kurssiaikataulun sisällä 1.1.-31.7.2026.
Opiskelu tapahtuu Moodle -oppimisalustalla.

Oppimateriaalit

Kaikki kurssilla tarvitsemasi materiaali löytyy Moodle -oppimisympäristöstä.

Opetusmenetelmät

Kurssi on täysin verkossa toteutuva ja tehdään itsenäisesti.

Kurssilla on pääasiassa artikkelialustuksia, mutta myös esimerkiksi podcast -keskusteluja. Näihin alustuksiin on liitetty paljon erilaisia ajattelua ja ymmärrystä aktivoivia sekä oppimista tukevia pakollisia tehtäviä. Tehtävät ovat itsenäisiä, jotka voi tehdä itselle sopivana aikana. Tästä syystä kurssille ei ole rakennettu interaktiivisia elementtejä. Opintojaksolla on myös oman osaamisen arviointitehtävä.


Kurssilla on yksi lopputentti.

Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö

Ei ole.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Kurssilla on yksi lopputentti, johon on koottu kysymyksiä kurssimateriaaleista. Kysymykset vaihtelevat eri tenttikerroilla. Tentin voi suorittaa kolme kertaa. Viimeisin arvosana tentistä jää voimaan. Tehtävät ja tentti ovat mukana arvioinnissa.

Kansainvälisyys

Opintojaksolla käytetään kansainvälisiä lähteitä. Ei muita yhteyksiä.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Kurssilla on useita pieniä tehtäviä ja yksi kokoava tentti. Vaihtoehtoisia suoritustapoja ei ole.

Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

Kurssi on laajuudeltaan 2 opintopistettä, mikä tarkoittaa, että käytät sen suorittamiseen arviolta noin 54 tuntia työskentelyaikaa.

Siirry alkuun