Siirry suoraan sisältöön

AUT01PS19HKI (SOSKIR) Kohtaaminen ja ammatillinen vuorovaikutus (5op)

Toteutuksen tunnus: AUT0105A15S-3016

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
01.03.2019 - 18.03.2019
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
16.09.2019 - 11.10.2019
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Lähiosuus
5 op
Toteutustapa
Lähiopetus
Kampus
Helsinki
Opetuskielet
suomi
Paikat
0 - 150
Koulutus
Sosionomi (AMK), diakoniatyö
Sosionomi (AMK), kirkon nuorisotyö
Opettajat
Hanna Rautio
Anna Liisa Karjalainen
Ajoitusryhmät
A (Koko: 0 . Avoin AMK : 0.)
B (Koko: 0 . Avoin AMK : 0.)
Ryhmät
A47sosd
A47sosd
A47sosn
A47sosn
Pienryhmät
A
B
Opintojakso
AUT0105A15S

Toteutukselle AUT01PS19HKI (SOSKIR) Kohtaaminen ja ammatillinen vuorovaikutus AUT0105A15S-3016 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.

Arviointiasteikko

Hyväksytty/Hylätty

Tavoitteet

Opiskelija
- osaa kehittää omia vuorovaikutustaitojaan eettisesti sensitiiviseen, ihmisoikeuksiin sitoutuvaan vuorovaikutustyöhön erilaisten ja erilaisissa elämäntilanteissa olevien ihmisten kanssa
- ymmärtää kohtaamisen ja toiminnan lähtökohtana asiakkaan moninaisuuden, monikulttuurisuuden sekä elämänkerran ja -kokemukset
- osaa ottaa huomioon turvallisuuteen liittyvät asiat haastavien asiakasryhmien kanssa
- osaa toimia ryhmässä ja tuntee ryhmädynamiikkaa
- osaa reflektoida omaa toimintaansa ja vuorovaikutustaitojaan

Sisältö

- vuorovaikutustaidot ja alan ammattietiikka
- moninainen ja monikulttuurinen asiakkuus
- ryhmätoiminta
- työturvallisuuden perusteet
- ammatillinen reflektiotaito

Aika ja paikka

Ajoitus ryhmän lukujärjestyksessä

Oppimateriaalit

1. Mönkkönen, K. (2007). Vuorovaikutus: Dialoginen asiakastyö. Helsinki: Edita.
2. Toinen seuraavista
Kopakkala, A. (2005 tai uudempi). Porukka, jengi, tiimi: Ryhmädynamiikka ja siihen vaikuttaminen (1.-3. p.). Helsinki: Edita : Suomen psykologiliitto.
Niemistö, R. (1998 tai uudempi). Ryhmän luovuus ja kehitysehdot. Helsinki: Helsingin yliopisto, Lahden tutkimus- ja koulutuskeskus.
Tehtävissä käytetään myös YHT 1 opintojakson ammattietiikan oppimateriaalia

Opetusmenetelmät

Opintojakson lähituntien aiheet: Johdanto ammatilliseen vuorovaikutukseen, Viestintä ja vuorovaikutus,Vuorovaikutus ryhmässä, Haastavat vuorovaikutustilanteet ja haastavan asiakkaan kohtaaminen.
Tehtävät:
1. Tiimitehtävä asiakasvuorovaikutuksesta: Tiimitehtävässä opiskelijat tarkastelevat case-kuvausten kautta ammatillista kohtaamista eri näkökulmista. Kirjallisen, lähteisiin pohjautuvan tiimitehtävän lisäksi opiskelijat tuottavat pienryhmässä seminaariin keskustelun alustukseksi esityksen (esim. video, draama case-kuvauksesta). Seminaarissa kohtaamisen ja ammatillisen vuorovaikutuksen ydinsisällöt kootaan yhteen ja tarkastellaan casien kautta vuorovaikutustilanteita kokonaisvaltaisesti..
2. Tiimitehtävä Vuorovaikutuksesta ryhmässä: Tehtävässä tarkastellaan lähteisiin peilaten oman pienryhmän toimintaa ja ryhmädynamiikan ilmiöitä oppimistehtävän aikana.
Kohtaaminen ja ammatillinen vuorovaikutus -opinnot edellyttävät lähiopetukseen osallistumista sekä oppimistehtävien työstämistä ryhmissä ja tehtäväohjaukseen sekä seminaariin osallistumista. Opetuksesta poissaolo edellyttää korvaavia tehtäviä, seminaaria ei voi tehtävällä korvata.

Toteutuksen valinnaiset suoritustavat

Vaihtoehtoinen suoritustapa toteutuu opinto-ohjaajan kanssa ennen jaksoa käydyn HOPS-keskustelun mukaan.
Tentti 3 kirjaa
1. Mönkkönen, K. (2007). Vuorovaikutus: Dialoginen asiakastyö. Helsinki: Edita.
2. Sundell, L. (2014). Työkaverina pelko: Väkivaltariskien ennakointi ja hallinta. Jyväskylä: PS-Kustannus.
3. Toinen seuraavista
Kopakkala, A. (2005 tai uudempi). Porukka, jengi, tiimi: Ryhmädynamiikka ja siihen vaikuttaminen (1.-3. p.). Helsinki: Edita : Suomen psykologiliitto.
Niemistö, R. (1998 tai uudempi). Ryhmän luovuus ja kehitysehdot. Helsinki: Helsingin yliopisto, Lahden tutkimus- ja koulutuskeskus.

Lisätiedot

AHOT: AUT0105A15S, Kohtaaminen ja ammatillinen vuorovaikutus (5 op)
- Mikäli opiskelija hakee AHOTia aiemman osaamisen perusteella ja sitä ei hyväksytä, hän suorittaa opintojakson MyDiakissa ilmenevällä vaihtoehtoisella suoritustavalla saman lukukauden aikana.
RYHMÄYTYMINEN: pienryhmätyöskentely alkaa heti aloitusluennolla, joten osallistuminen on välttämätöntä.

Siirry alkuun