MOY1VS25DIAK Monialaista tukea tarvitsevien asiakkaiden palvelujen kehittäminen (5op)
Toteutuksen tunnus: MOY1005Y21S-3004
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 03.03.2025 - 21.08.2025
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 25.08.2025 - 12.10.2025
- Toteutus on käynnissä.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Lähiosuus
- 0 op
- Virtuaaliosuus
- 5 op
- TKI-osuus
- 2 op
- Toteutustapa
- Etäopetus
- Yksikkö
- Diak Master School ja jatkuva oppiminen
- Kampus
- Diakin yhteinen toteutus
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 100
- Koulutus
- Monialainen ja yhteensovittava johtaminen
- Opettajat
- Anne Määttä
- Joakim Zitting
- Reija Paananen
- Arja Koski
- Heini Kapanen
- Ryhmät
-
Y-S25termoY-S25termo
- Opintojakso
- MOY1005Y21S
Toteutuksella on 4 opetustapahtumaa joiden yhteenlaskettu kesto on 10 t 0 min.
Aika | Aihe | Tila |
---|---|---|
Ma 25.08.2025 klo 15:00 - 18:00 (3 t 0 min) |
MOY1 / Orientaatio, palveluiden asiakaslähtöinen kehittäminen sekä ryhmien työskentely |
Zoom
|
Ma 15.09.2025 klo 15:00 - 18:00 (3 t 0 min) |
MOY1 / Asiakaslähtöisen palvelujärjestelmän kehittäminen johtamisen haasteena + ryhmätyöskentely |
Zoom
|
Pe 03.10.2025 klo 15:00 - 16:00 (1 t 0 min) |
MOY1 / Kyselytunti |
Zoom
|
To 09.10.2025 klo 15:00 - 18:00 (3 t 0 min) |
MOY1 / Asiakaslähtöisten palveluiden integraatio- ja muutosprosessien johtaminen ja kehittäminen, johtamisen haasteista ratkaisuiksi -työpaja |
Zoom
|
Arviointiasteikko
Hyväksytty/Hylätty
Sisällön jaksotus
25.8. klo 16.15-18.45 Opintojakson käynnistys, palveluiden asiakaslähtöinen kehittäminen, ryhmätyöskentely ja oppimistehtävän ohjaus
15.9. klo 15.00-18.00 Asiakaslähtöisen palvelujärjestelmän kehittäminen johtamisen haasteena + ryhmätyöskentely
9.10. klo 15.00-18.00 Asiakaslähtöisen palveluiden integraatio-ja muutosprosessien johtaminen ja kehittäminen. Johtamisen haasteista ratkaisuiksi - yhteiskehittämisen paja
Online tilanteiden välissä opiskelijat työskentelevät itsenäisesti ja ryhmissä.
1.Opintojaksossa opiskellaan opintojakson keskeiset käsitteet sekä yksilöllisesti että opintopiirissä.
2. Yksilötyöskentelyssä opiskelijat tekevät Canva-työkalulla näkyväksi valitsemansa monialaista tukea tarvitsevan asiakkaan tilanteen ja arvioivat hänen tarpeensa valituilla mittareilla.
3. Yksilötyöskentelyssä opiskelijat rakentavat palvelukartan asiakkaan monitoimijaisesta palvelujärjestelmästä.
4.Yhteiskehittämisen pajassa luodaan työelämätoimijoiden kanssa tulevaisuuden palvelupolkuja ja mietitään haasteita asiakaslähtöisten palveluiden integraatio- ja muutosprosessien johtamiseen ja kehittämiseen.
5. Opiskelijat kirjoittavat artikkelin, joka rakentuu edellä mainittujen työvaiheiden tuotoksista sekä oman oppimisen arvioinnista ja reflektoinnista.
Tavoitteet
Opiskelija
• osaa analysoida, arvioida ja perustella eri asiakkaiden ja asiakasryhmien palvelutarpeita.
• osaa analysoida indikaattoreiden ja mittareiden tuottamaa tietoa palvelutarpeen tunnistamisessa.
• osaa johtaa ja kehittää asiakasryhmäkohtaista palveluohjausta ja palveluiden integraatiota.
• osaa johtaa ja kehittää asiakaslähtöisiä palveluiden integraatio- ja muutosprosesseja.
Aika ja paikka
Verkkototeutus Diaklen Moodle-alustalla (Diakle) 25.8.-9.10.2025. Opintojaksossa on aikaan sidottua opetusta ja ohjausta seuraavasti:
25.8. klo 16.15-18.45 Opintojakson käynnistys, palveluiden asiakaslähtöinen kehittäminen, ryhmätyöskentely ja oppimistehtävän ohjaus
15.9. klo 15.00-18.00 Asiakaslähtöisen palvelujärjestelmän kehittäminen johtamisen haasteena + ryhmätyöskentely
9.10. klo 15.00-18.00 Asiakaslähtöisen palveluiden integraatio-ja muutosprosessien johtaminen ja kehittäminen. Johtamisen haasteista ratkaisuiksi - Yhteiskehittämisen paja
Oppimateriaalit
Kirjallisuus on luettavissa Diakle-oppimisalustalla
Opetusmenetelmät
Luento-opetus
Yksilötyöskentely
Ryhmätyöskentely
Opintopiiri
Työpaja
Harjoittelu- ja työelämäyhteistyö
-Työelämäkumppanit osallistuvat työpajatyöskentelyyn
- Oppimistehtävien teemat nousevat työelämän tarpeista
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Opintojaksossa ei ole tenttejä
Kansainvälisyys
Opintojaksossa on englanninkielistä oppimateriaalia.
Toteutuksen valinnaiset suoritustavat
Opintojakso voidaan suorittaa valinnaisesti omassa työ- ja toimintaympäristössä. Vaihtoehtoisesta suoritustavasta sovitaan opintojakson käynnistyessä opintojakson vastaavan opettajan kanssa.
Opintojakson voi myös opinnollistaa, mikä edellyttää opinnollistamissuunnitelman tekemistä. Opinnollistamissuunnitelman hyväksyy opintojakson vastaava opettaja.
Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus
Opintojakso on laajuudeltaan 5 op (= 134 tuntia).
Lisätiedot
Opintojakson osiot opiskellaan määritellyssä järjestyksessä, oppimistehtävät rakentuvat aina edellisen tehtävän pohjalta.