Data-analytiikka ja avoin data kehittämisen työkaluna (5op)
Toteutuksen tunnus: C-10108-YAMK236-3003
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 01.10.2025 - 31.10.2025
- Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
- Ajoitus
- 04.02.2026 - 18.03.2026
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Korkeakoulu
- Lapin ammattikorkeakoulu, Ennakkotehtävä mahdollinen Kontaktikerrat järjestetään Zoomissa: ke 4.2. klo 16-20 Altoituskontaktikerta ke 25.2. klo 15-17 Ohjaus (vapaaehtoinen) Ke 18.3. klo 16-20 Lopetuskontaktikerta Oppimistehtävät palautetaan 15.3.. mennessä.
- Opetuskielet
- suomi
- Paikat
- 0 - 10
- Opintojakso
- C-10108-YAMK236
Toteutukselle Data-analytiikka ja avoin data kehittämisen työkaluna C-10108-YAMK236-3003 ei valitettavasti löytynyt varauksia. Varauksia ei ole mahdollisesti vielä julkaistu tai toteutus on itsenäisesti suoritettava.
Arviointiasteikko
H-5
Tavoitteet
Opiskelija ymmärtää informaatiomuotoilun perusteet. Opiskelija tunnistaa ja määrittelee kohderyhmän tiedon tarpeita sekä kehittää tarpeita vastaavia visualisointeja ja kerää palautetta kehitetyistä ratkaisuista. Opiskelija tuntee analytiikan eri tyyppejä ja niiden soveltamiskohteita. Opiskelija tuntee BI- ja analytiikkatyökaluja ja tekoälyn hyödyntämismahdollisuuksia analytiikassa. Opiskelija tunnistaa datan lähteitä organisaatiossa sekä etsii ja hyödyntää avoimen datan lähteitä ja arvioi niiden hyödyntämismahdollisuuksia. Opiskelija osaa data-analyysin ja visualisoinnin perusteet sekä soveltaa ja kehittää niiden käyttöä. Opiskelija ymmärtää data-analytiikan ja avoimen datan mahdollisuudet kehittämisen työkaluna ja kehittää niiden hyödyntämistä. Opintojaksolla painottuvat kompetenssit: ennakoiva kehittäminen, oppimaan oppiminen, työelämässä toimiminen.
Sisältö
- informaatiomuotoilun perusteet - analytiikkatyypit ja niiden soveltamiskohteita - BI- ja analytiikkatyökalut, tekoäly data-analytiikassa - data-analyysin ja visualisoinnin perusteet - organisaation datalähteet ja avoin data - data kehittämisen työkaluna
Aika ja paikka
Ennakkotehtävä mahdollinen Kontaktikerrat järjestetään Zoomissa: ke 4.2. klo 16-20 Altoituskontaktikerta ke 25.2. klo 15-17 Ohjaus (vapaaehtoinen) Ke 18.3. klo 16-20 Lopetuskontaktikerta Oppimistehtävät palautetaan 15.3.. mennessä.
Opetusmenetelmät
Ennakkotehtävä mahdollinen Yksilötyöskentely Tutkiva oppiminen Moodle avautuu kuusi päivää ennen opintojakson alkua. Aktiivinen keskustelu. Ongelmalähtöinen oppiminen – Opiskelijat etsivät itse ratkaisuja annettuihin ongelmiin. Vertaisarviointi ja reflektio – Opiskelijat arvioivat toistensa tuotoksia ja reflektoivat oppimistaan. Tutkiva oppiminen – Opiskelijat etsivät itse relevanttia tietoa eri lähteistä ja muodostavat uusia näkökulmia.