Data-Analytics and Open Data as a Development Tool (5cr)
Code: C-10108-YAMK236-3003
General information
- Enrollment
- 01.10.2025 - 31.10.2025
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 04.02.2026 - 18.03.2026
- The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Institution
- Lapland University of Applied Sciences, Ennakkotehtävä mahdollinen Kontaktikerrat järjestetään Zoomissa: ke 4.2. klo 16-20 Altoituskontaktikerta ke 25.2. klo 15-17 Ohjaus (vapaaehtoinen) Ke 18.3. klo 16-20 Lopetuskontaktikerta Oppimistehtävät palautetaan 15.3. mennessä.
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 10
- Course
- C-10108-YAMK236
Unfortunately, no reservations were found for the realization Data-Analytics and Open Data as a Development Tool C-10108-YAMK236-3003. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.
Evaluation scale
H-5
Objective
Ymmärrät informaatiomuotoilun perusteet. Osaat tunnistaa ja määrittellä kohderyhmän tiedon tarpeita sekä kehittää tarpeita vastaavia visualisointeja ja kerätä palautetta kehitetyistä ratkaisuista. Tunnet analytiikan eri tyyppejä ja niiden soveltamiskohteita. Tunnet BI- ja analytiikkatyökaluja ja tekoälyn hyödyntämismahdollisuuksia analytiikassa. Osaat tunnistaa datan lähteitä organisaatiossa sekä etsiä ja hyödyntää avoimen datan lähteitä ja arvioida niiden hyödyntämismahdollisuuksia. Osaat data-analyysin ja visualisoinnin perusteet sekä osaat soveltaa ja kehittää niiden käyttöä. Ymmärät data-analytiikan ja avoimen datan mahdollisuudet kehittämisen työkaluna ja osaat kehittää niiden hyödyntämistä.
Content
- informaatiomuotoilun perusteet - analytiikkatyypit ja niiden soveltamiskohteita - BI- ja analytiikkatyökalut, tekoäly data-analytiikassa - data-analyysin ja visualisoinnin perusteet - organisaation datalähteet ja avoin data - data kehittämisen työkaluna
Location and time
Ennakkotehtävä mahdollinen Kontaktikerrat järjestetään Zoomissa: ke 4.2. klo 16-20 Altoituskontaktikerta ke 25.2. klo 15-17 Ohjaus (vapaaehtoinen) Ke 18.3. klo 16-20 Lopetuskontaktikerta Oppimistehtävät palautetaan 15.3. mennessä.
Teaching methods
Ennakkotehtävä mahdollinen Yksilötyöskentely Tutkiva oppiminen Moodle avautuu kuusi päivää ennen opintojakson alkua. Aktiivinen keskustelu. Ongelmalähtöinen oppiminen – Opiskelijat etsivät itse ratkaisuja annettuihin ongelmiin. Vertaisarviointi ja reflektio – Opiskelijat arvioivat toistensa tuotoksia ja reflektoivat oppimistaan. Tutkiva oppiminen – Opiskelijat etsivät itse relevanttia tietoa eri lähteistä ja muodostavat uusia näkökulmia. YAMK-opintojakso
Qualifications
Aiemmin suoritettu Tiedolla johtamisen kulmakivet- ja Etiikka ja vastuullisuus -opintojaksot tai muulla tavalla hankittu niitä vastaavat tiedot ja taidot.