Skip to main content

Diaconia advancing participation (3cr)

Code: DTA0403A15S-3008

General information


Enrollment
01.03.2018 - 18.03.2018
Registration for the implementation has ended.
Timing
10.09.2018 - 14.12.2018
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
3 cr
Local portion
3 cr
Mode of delivery
Contact learning
Campus
Helsinki
Teaching languages
Finnish
Teachers
Eila Sainio
Course
DTA0403A15S

Unfortunately, no reservations were found for the realization Diaconia advancing participation DTA0403A15S-3008. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Objective

Opiskelija
- osaa kehittää jumalanpalvelus- ja hartauselämää yhdessä seurakuntalaisten ja työntekijöiden kanssa
- osaa toteuttaa diakoniakasvatusta ja kehittää diakonisen vastuun toteutumista yhdessä seurakuntalaisten ja muiden työntekijöiden kanssa
- osaa kehittää yhteisöllisyyden ja seurakuntalaisen osallisuuden sekä vapaaehtoisuuden rakentumista

Content

- jumalanpalvelus- ja hartauselämän kehittäminen diakoniatyön näkökulmasta
- diakoniakasvatus ja diakoninen vastuu seurakunnassa
- yhteisöllisyys, osallisuus ja vapaaehtoistoiminta ja näiden kehittäminen diakoniatyössä

Materials

Toiminnan suunnittelussa käytettävä materiaali sovitaan erikseen opettajan kanssa.

Teaching methods

Tarkennettu tavoite- ja sisältökuvaus
Ydinsisällöt
-jumalanpalvelus- ja hartauselämän kehittäminen diakoniatyön näkökulmasta
-diakoniakasvatus ja diakoninen vastuu seurakunnassa
-yhteisöllisyys, osallisuus ja vapaaehtoistoiminta ja näiden kehittäminen diakoniatyössä
Opiskelija
-osaa kehittää osallisuutta vahvistavaa ja yhteisöllisyyttä tukevaa toimintaa diakoniatyössä yhdessä vapaaehtoisten ja työntekijöiden kanssa
-osaa ohjata ja tukea seurakuntalaisia diakonisen vastuun toteuttamisessa
-osaa toteuttaa jumalanpalvelus- ja hartauselämää yhdessä seurakuntalaisten kanssa
Opintosuorituksen
Lähijakso 1 pv: Orientaatio tehtävään. Opiskelijat syventyvät yhteisöllisyyden ja osallisuuden näkökulmiin ja tutustuvat seurakunnassa toteutuvaan yhteisöllisyyteen. Tämä voi toteutua opintokäyntinä seurakunnassa tai Yhteisöpajassa, jossa alustajina toimivat seurakunnan työntekijät ja vapaaehtoiset.
Etäjäkso: Toiminnallinen työelämätehtävä: Opiskelijat osallistuvat osallisuutta rakentavan toiminnan suunnitteluun ja toteutukseen seurakunnassa. Toimintaan sisältyy hartauden pitäminen luovilla ja osallistavilla menetelmillä. Osallistuminen dokumentoidaan oppimispäiväkirjana, videona tms.
Lähijakso 1 pv: Kokemusten yhteinen jakaminen ja reflektio.

Employer connections

Tämä osasuoritus soveltuu kokonaan suoritettavaksi Yhteisöpajatoiminnassa.

Exam schedules

Helsinki 10.9.-14.12.2018

International connections

DIA0005A15S DIAKONIAN JA KRISTILLISEN KASVATUKSEN AMMATILLISUUS 5 OP

Completion alternatives

Toiminnallinen työelämätehtävä suoritetaan itsenäisesti seurakunnassa ja toimintaa analysoidaan kirjallisuutta ja tutkimuksia hyödyntäen.

Qualifications

DIA0005A15S DIAKONIAN JA KRISTILLISEN KASVATUKSEN AMMATILLISUUS 5 OP

Further information

AHOT
Seurakuntatyössä hankittu yhteisötyön osaaminen.

Go back to top of page