Skip to main content

Drug prevention (5cr)

Code: MIP0305A15S-3005

General information


Enrollment
01.03.2019 - 18.03.2019
Registration for the implementation has ended.
Timing
19.08.2019 - 27.09.2019
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
0 cr
Virtual portion
5 cr
Mode of delivery
Distance learning
Campus
Diak joint implementation
Teaching languages
Finnish
Seats
1 - 50
Degree programmes
BA in Health Care
Teachers
Aarne Kiviniemi
Course
MIP0305A15S

Unfortunately, no reservations were found for the realization Drug prevention MIP0305A15S-3005. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Objective

Opiskelija
• Tuntee huumaavien aineiden käytön ja käyttökulttuurien historiaa ja nykytilannetta Suomessa ja kansainvälisesti
• tuntee huumausainepoliittiset linjaukset, niihin liittyvät strategiat ja keskeisen lainsäädännön
• tuntee valtakunnalliset huumetyötä tekevät järjestöt, alueellisen huumehoitojärjestelmän sekä omais- ja vertaistoimijat ja hyödyntää niitä asiakaslähtöisesti omassa työssään
• tietää yleisimmät huumaavat aineet ja niiden käyttöön liittyvät fyysiset, psyykkiset ja sosiaaliset haitat
• osaa arvioida huumeiden käytön ja riippuvuuden tasoa yhteistyössä asiakkaan/ potilaan kanssa
• osaa toimia oman ammattinsa edellyttämin valtuuksin ehkäisevässä, kuntouttavassa ja haittoja vähentävässä huumetyössä yksilön, lähiyhteisön ja yhteiskunnan tasolla
• osaa käyttää asiakkaan/potilaan kannalta tarkoituksenmukaisesti oman ammattialansa yleisesti hyväksymiä hoito- ja kuntoutusmenetelmiä sekä tukea hänen läheisiään
• osaa hyödyntää ajankohtaista huumeisiin liittyvää tutkimustietoa itsensä ja ammattialansa kehittämisessä.

Content

• huumeiden käyttö, käyttökulttuurin historia, nykytilanne
• huumausainepoliittiset linjaukset, strategiat, keskeinen lainsäädäntö
• valtakunnallinen ja alueellinen toimintaympäristö
• hoito- ja kuntoutusmenetelmät
• huumeriippuvuus
• ammatillisen toiminnan kriittinen reflektio

Materials

Tarkempi kuvaus oppimisalustalla.

Teaching methods

Tarkennettu tavoite- ja sisältökuvaus
-tuntee huumaavien aineiden käytön ja käyttökulttuurien historiaa ja nykytilannetta Suomessa ja kansainvälisesti .
-tuntee huumausainepoliittiset linjaukset, niihin liittyvät strategiat ja keskeisen lainsäädännön.
-tuntee valtakunnalliset huumetyötä tekevät järjestöt, alueellisen huumehoitojärjestelmän sekä omais- ja vertaistoimijat ja hyödyntää niitä asiakaslähtöisesti omassa työssään.
-tietää yleisimmät huumaavat aineet ja niiden käyttöön liittyvät fyysiset, psyykkiset ja sosiaaliset haitat.
-osaa arvioida huumeiden käytön ja riippuvuuden tasoa yhteistyössä asiakkaan/potilaan kanssa.
-osaa toimia oman ammattinsa edellyttämin valtuuksin ehkäisevässä, kuntouttavassa ja haittoja vähentävässä huumetyössä yksilön, lähiyhteisön ja yhteiskunnan tasolla.
-osaa käyttää asiakkaan/potilaan kannalta tarkoituksenmukaisesti oman ammattialansa yleisesti hyväksymiä hoito- ja kuntoutusmenetelmiä sekä tukea hänen läheisiään.
-osaa hyödyntää ajankohtaista huumeisiin liittyvää tutkimustietoa itsensä ja ammattialansa kehittämisessä.
•huumeet (ainetietous), vaikutukset ja seuraukset
•huumeiden käytön historia ja nykypäivän trendit
•huumausainepoliittiset linjaukset ja strategiat
•huumetyötä tekevät toimijat ja tahot
Opintosuorituksen kuvaus
Opintojakso suoritetaan kokonaan virtuaaliopintoina.
Opintojaksoon sisältyy verkkokeskustelu pienryhmänä, oppimistehtävä (yksilö-, pari- tai pienryhmätehtävä) ja seminaari ja tiivistelmän laadinta huumeisiin liittyvästä tutkimuksesta.

Completion alternatives

Sovitaan vastuuopettajan kanssa.

Qualifications

Lisätieto sosiaalialan opiskelijalle: Opintojaksolle osallistuminen edellyttää, että opiskelija on suorittanut YHT5 (Mielenterveys ja päihteet) -opinnot tai hänellä on vastaava muulla tavalla hankittu osaaminen.

Lisätieto terveysalan opiskelijalle: Soveltuu sairaanhoitajille, terveydenhoitajille ja kätilöille osaamisen syventämiseen ja päivittämiseen tai terveysalan amk-opiskelijalle, joka on suorittanut jo omassa tutkinnossan aiheeseen liittyvät ammatilliset perusopinnot.

Go back to top of page