Skip to main content

EOSVK20HKI (SOSKIR) e-Skills (4cr)

Code: EOS0004A15S-3022

General information


Enrollment
09.09.2019 - 30.09.2019
Registration for the implementation has ended.
Timing
16.03.2020 - 30.04.2020
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
4 cr
Local portion
0 cr
Virtual portion
4 cr
Mode of delivery
Distance learning
Campus
Helsinki
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 50
Degree programmes
BA of Social Services
BA of Social Services, Diaconal Work
BA of Social Services, Christian Youth Work
BA of Social Services, Christian Early Childhood Education and Care
Teachers
Rauli Vuorela
Vesa Vainiomäki
Taina Kilpeläinen
Scheduling groups
A (Size: 0 . Open UAS : 0.)
B (Size: 0 . Open UAS : 0.)
Small groups
A
B
Course
EOS0004A15S

Unfortunately, no reservations were found for the realization EOSVK20HKI (SOSKIR) e-Skills EOS0004A15S-3022. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Evaluation scale

Hyväksytty/Hylätty

Objective

Opiskelija
- osaa käyttää ja soveltaa uudenlaisia e-palveluja asiakkaiden tarpeisiin
- osaa käyttää verkkoneuvontaa laaja-alaisesti kansalaisen palvelemiseksi
- osaa soveltaa ammatillisia vuorovaikutus- ja ohjaustaitoja erilaisissa sähköisissä toimintaympäristöissä
- ymmärtää sähköisen asioinnin ja viestinnän oikeudellista sääntelyä ja periaatteita
- tuntee erilaisia sosiaalisen median työskentelyalustoja
- osaa käyttää sosiaalista mediaa sosiaali- ja kirkon alan työssä
- osaa tunnistaa informaatioteknologian kehityksen tarjoamia mahdollisuuksia työssään

Content

- e-palvelut ja verkkoneuvonta
- ohjaus ja neuvonta sähköisissä toimintaympäristöissä
- sähköisen viestinnän oikeudellinen sääntely ja eettiset periaatteet
- erilaiset sosiaaliset mediat
- informaatioteknologia

Location and time

Etäluennot, ohjaukset ja seminaari lukujärjestyksessä, linkki etäopetusympäristöön löytyy jakson Moodlesta.

Materials

Ajankohtainen oppimateriaali löytyy jakson verkkoalustalta ja opiskelijat etsivät tietoa myös itse. Nämä peruslähteet toteutussuunnitelmassa auttavat alkuun:
•Ohtonen, V. (2011). e-Asiantuntijuus sosiaalipalveluiden verkkoneuvonnassa (Pro gradu -työ, Lapin yliopisto, yhteiskuntatieteiden tiedekunta). Saatavilla http://urly.fi/qTq
•Hintsala, M., Kähkönen, E. &Pauha, T. (toim.) (2011). Verkkoa kokemassa: Hengellisyys ja vuorovaikutus verkkoyhteisöissä. (Diakonia-ammattikorkeakoulun julkaisuja B Raportteja 46) Helsinki: Diakonia-ammattikorkeakoulu.
Saatavilla https://urly.fi/Wjg
Lisäksi oppimateriaalina ovat luentonauhoitteet ja muu opettajan määrittelemä materiaali,

Teaching methods

Teemoihin perehdytään etäluentojen, tallenteiden, kirjallisuuden sekä oppimistehtävien ja yhteisen seminaarityöskentelyn avulla. Oppimistehtävät: Luentopäiväkirja, tiimitehtävä ja keskusteluun osallistuminen. Tiimitehtävän aiheen voi liittää harjoittelupaikan ajankohtaisiin aiheisiin tai työtehtäviin.
- Opiskelija perehtyy jakson tehtäviin ja vaatimuksiin etukäteen
- Aloitusleunnolla viimeistään muodostetaan pienryhmät ja tiimit aloittavat työskentelyn heti
- Opinnot jatkuvat luentoihin osallistumalla ja materiaaliin perehtymällä (yksilötehtävänä luentopäiväkirja ja keskustelut)
- Tiimitehtävässä
1) valitaan jakson tavoitteisiin sopiva aihealue, muotoillaan ryhmän oppimistavoitteet, laaditaan työskentelysuunnitelma.
2) osallistutaan ohjaukseen, tarvittaessa suunnitelmaa täsmennetään.
3) etsitään, kootaan ja tuotetaan tietoa tehtävän vaatimalla tavalla, kootaan tieto raporttiin
5) aihe-alue ja perehtymisen tulokset esitellään toisille seminaarissa /webinaarissa.
6) raportti palautetaan arvioitavaksi ja seminaarimateriaalit jaetaan toisille.

Qualifications

Tietoviestinnän peruskäsitteet ja peruskäyttö (esim. internetin perustoiminnot ja tekstinkäsittely) on hyvä hallita jo ennen kurssille osallistumista.

Further information

Opintojakso toteutuu etänä/verkossa, joten sen suorittaminen vaatii toimivan Internetyhteyden sekä tietokoneen, jossa kaiuttimet ja mikrofoni tai kuulokemikrofoni.
Opinnot edellyttävät osallistumista etäluennoille, ohjaukseen ja verkkoseminaariin sekä asiallista työskentelyä, tiedonhakua ja tuottamista pienryhmissä.
Jakso edellyttää asiakastyön ammattieettisten periaatteiden ja asiakasvuorovaikutuksen perusteiden osaamista sekä etäopiskelun vaatimia taitoja.

Go back to top of page