TUK3MK21DIAK Thesis manuscript (4cr)
Code: TUK0314A12H-3005
General information
- Enrollment
- 07.09.2020 - 30.09.2020
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 11.01.2021 - 28.05.2021
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 4 cr
- Local portion
- 2 cr
- Virtual portion
- 2 cr
- RDI portion
- 4 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Unit
- Tulkkaustutkinnot, kielet, viestintä and development of education
- Campus
- Diak joint implementation
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 100
- Degree programmes
- BA in Humanities, Community Interpreting
- Teachers
- Mari Vainikka
- Annukka Saarenmaa
- Sampo Sivula
- Hanna Hovila
- Pirjo Pouttu
- Course
- TUK0314A12H
Unfortunately, no reservations were found for the realization TUK3MK21DIAK Thesis manuscript TUK0314A12H-3005. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.
Evaluation scale
0-5
Content scheduling
Oppimisvaihe: Tutkimus- ja kehittämistoiminnan toteutus. Opinnäytetyön valmistelu- ja tekovaihe.
Opiskelija on esitellyt Tutkimus ja kehittäminen II -opintojaksolla oman aiheensa aiheseminaarissa ja tehnyt tiedonhankintasuunnitelman työtään varten. Seminaarityöskentely jatkuu ja limittyy opetuksen kanssa yhteisiin sessioihin AC:lla. Opiskelijan työ opintojen tässä vaiheessa on ensisijaisesti itsenäistä työskentelyä ja opinnäytetyön toteutusta, johon annetaan yksislöllistä ohjausta erityisesti suomen kielen tutkimuskirjoittamisessa sekä ryhmäohjausta. Tutkimus- ja kehittämistyön aineistojen keruuseen (tutkimusluvat, sopimukset, kenttätyön pelisäännöt) kerrataan tällä jaksolla.
Jakso sisältää lähiopetusta opinnäytetyön aineiston hankinta- ja analyysimenetelmistä (sekä luentoja että työpajoja), suomen kielen kirjoittamisprosessin ohjausta, suomen kielen välipalautteen sekä seminaarityöskentelyä.
Opinnäytetyön toteutusvaiheessa pienryhmämuotoinen ohjaus seminaareissa on keskeistä. Opiskelijoiden tulee hyödyntää myös vertaisohjausta ja keskustella työstään opponoijien kanssa. Ohjausta järjestetään prosessina, jolloin ohjaustilanteessa käsitellään aina kunkin opiskelijan esille tuomaa ja kirjallisesti tuottamaa tutkimus- ja kehittämistyön vaihetta tai ongelmaa (opinnäytetyön käsikirjoitus).
Opiskelijoita kannustetaan tutkimusaineistojen pienryhmätyönä tapahtuvaan keräämiseen ja/tai yhteisten opinnäytetöiden tuottamiseen, esimerkiksi Diakin sisällä toisen koulutusohjelman opiskelijoiden kanssa. Pienryhmätyöskentelyn ja/tai yhteisen opinnäytetyön tuottamisen pelisäännöistä keskustellaan opiskelijoiden kanssa etukäteen.
Tämä jakso rakentuu aiempien Tutkimus ja kehittäminen I ja II pohjalle. Kurssin alussa kerrataan TUK2 jakson sisältö lyhyesti ja palautetaan mieleen metodiopetuksen sisällöt. Kurssin aikana opiskelijat tekevät opinnäytetyötään.
Tutkimus- ja kehittämistyön opinnot muodostuvat Diakissa neljästä opintokokonaisuudesta, jotka toteutuvat vaiheittain alkaen toisesta lukukaudesta ja jatkuen opintojen loppuun. Opiskelija tekee tutkimus- ja kehittämistyön opintojen yhteydessä opinnäytetyönsä. Opintojaksosta toiseen siirryttäessä on tärkeää, että edellisen opintojakson sisältöjä kerrataan ja syvennetään.
Seuraava tutkimus- ja kehittämistyön jakso (TUK4) toteutuu 7. eli viimeisenä lukukautena, jonka aikana opiskelija toteuttaa ja viimeistelee opinnäytetyönsä. Opintojaksoissa keskitytään opinnäytetyön prosessin laadukkaaseen toteutumiseen, kuitenkin niin, että opetuksessa ja ohjauksessa huomioidaan myös tutkimus- ja kehittämistyön yleisten ammatillisten valmiuksien saavuttaminen.
Tutkimus- ja kehittämistyön opinnot, oppimisvaiheet ja siihen sisältyvän opinnäytetyön vaiheet opintojaksoina:
Tutkimus ja kehittäminen I 5 op (2. lukukausi):
Oppimisvaihe: Tutkivan ammatillisuuden lähtökohdat
Tutkimus- ja kehittämistoiminnan sekä tieteellisen tutkimuksen perusteet
Aiheen valinnan pohdinta alkaa osana muita opintoja.
Tutkimus ja kehittäminen II 5 op (5. lukukausi)
Oppimisvaihe: Tutkimus- ja kehittämistoiminnan suunnittelu ja menetelmät.
Opinnäytetyön suunnitelman vahvistaminen.
Tutkimus ja kehittäminen III 5 op (6. lukukausi):
Oppimisvaihe: Tutkimus- ja kehittämistoiminnan toteutus.
Opinnäytetyön valmistelu- ja tekovaihe.
Tutkimus ja kehittäminen IV 5 op (7. lukukausi):
Oppimisvaihe: Tutkimus- ja kehittämistoiminnan raportointi, esittäminen ja julkistaminen.
Opinnäytetyön raportin kirjoittaminen, esittäminen ja julkistaminen.
Opinnäytetyöseminaareista yleistä
Opinnäytetyöseminaari on ryhmä opiskelijoita, joka kokoontuu säännöllisesti ja joka työstää opinnäytetöitä omassa, suhteellisen pysyvässä ryhmässään. Seminaaria ohjaa yksi tai useampi opettaja. (Nyt resursseissa laskettu, että kukin lehtori ohjaa omia ohjattaviaan). Seminaareihin ilmoittaudutaan Fronterilla. Seminaaripapereiden palautus ja kommentointi tehdään myös Fronterin kautta. Seminaarit kokoontuvat noin kerran kuukaudessa (ks. Fronter tai lukujärjestys). Opinnäytetöiden ohjaus tapahtuu pääasiassa seminaareissa. Erityisesti työn ollessa loppuvaiheessa on kuitenkin usein tarvetta henkilökohtaiseen ohjaukseen. Seminaarityöskentely kestää noin kolme lukukautta.
Seminaariin liittyvät suoritukset ja vaiheet ovat järjestyksessä 1) ideapaperi, 2) tutkimussuunnitelma, 3) opinnäytetyökäsikirjoitus, 4) esitarkastukseen tuotava OT sekä 4) lopullinen valmis työ tulostettuna ja sähköisessä muodossa.
Diakin opas Kohti tutkivaa ammattikäytäntöä on tärkeä opas seminaareissa. Oppaan tekstinasettelu ja muut ohjeet kuuluvat seminaarissa esiteltävien töiden vaatimuksiin. Oletusarvona on, että opiskelija tutustuu itse omatoimisesti oppaaseen. Sen herättämät kysymykset voidaan käydä läpi seminaaritapaamisissa tai Fronterin -keskustelupalstalla. Opiskelijan oman oikeusturvan kannalta on tärkeää tutustua Diakin opinto-oppaaseen ja tutkintosääntöön. Ne määrittelevät paitsi vaatimuksia, myös opiskelijan oikeuksia.
Objective
Opiskelija
- osaa reflektoida ja perustella opinnäytetyössä tekemiään valintoja ammattikäytäntöjen kehittämisen, ammatillisen kasvun ja asiantuntijuuden näkökulmista
- osaa käyttää kvalitatiivisia ja kvantitatiivisia analyysimenetelmiä
- osaa työskennellä pitkäjänteisesti ja itseohjautuvasti opinnäytetyön tavoitteiden suuntaisesti osaa käyttää ohjausta
- osaa kirjoittaa tutkimustekstiä
- osaa kirjoittaa opinnäytetyöraporttia
Content
Ydinsisällöt
- opinnäytetyön toteutus tutkimus- tai kehittämistehtävänä
- kvantitatiiviset ja kvalitatiiviset analyysimenetelmät
- projekti- ja tuotekehitysprosessi
- tutkimuskirjoittaminen prosessina
Materials
Ei varsinaisesti yhteistä suoritettavaa kirjallisuutta.,
Oheismateriaali
Opinnäytetyössä käytettävää kirjallisuudessa tulee olla lähteitä seuraavilta osa-alueilta:tutkimuskirjallisuusammattikirjallisuustutkimus- ja kehittämistyön kirjallisuusprojektityön kirjallisuustuotekehittelyn kirjallisuustutkimus- ja kehittämistyön menetelmättutkimuksen luotettavuuteen liittyvä kirjallisuustutkimusetiikka
Virtuaaliopetus
Tutkimus ja kehittäminen I -opintokokonaisuuden materiaali on käytettävissä Fronter-alustalla.
Teaching methods
Tarkennetut tavoitteet
•osaa perustaa esittämänsä väitteetä lähdekirjallisuudessa esitettyyn tutkittuun tietoon
•osaa kerätä ja analysoida opinnäytetyönsä aineiston
•osaa toimintatutkimuksen perusperiaatteet
•osaa perustella väitteet laadullisin ja/tai määrällisin kriteerein
•osaa tilastoinnin perusperiaatteet
•osaa laatia realistisen aikataulutuksen työlleen ja pitäytyä siinä
•osaa dokumentoida työtään siten, että se etenee selvästi istuntojen välillä
•osaa valmistautua ryhmämuotoisiin ohjauskeskusteluihin ja keskittyä olennaisiin asioihin
•osaa keskustella työstään ja sen etenemisestä selkeästi ohjaajan kanssa ja tehdä omia johtopäätöksiä sekä ratkaisuja
Tarkennetut ydinsisällöt
•opinnäytetyön toteutus tutkimus- tai kehittämistehtävänä?tutkivan ammattikäytännön ja informaatiolukutaidon soveltaminen ammatillisessa käytännössä
?ammatillisen tiedon käyttö eettisiä periaatteita noudattaen
•kvantitatiiviset ja kvalitatiiviset aineistonhankinta- ja analyysimenetelmät, esim.?mittaaminen, aineiston kuvailu ja tulkinta, taulukot
?tekstiaineiston analyysi, prosessiarviointi, realistinen arviointimalli
?toiminnallisten opinnäytetöiden analysointi
•projekti- ja tuotekehitysprosessi?dokumentointi ja päiväkirjat
•tutkimuskirjoittaminen prosessina?opinnäytetyön kirjallinen raportointi ja ohjeet, julkistamisen ja tiedottamisen suunnittelu
•suomen kielen välipalaute
Pedagoginen toteutus
Opiskelijan työ opintojen tässä vaiheessa on ensisijaisesti itsenäistä työskentelyä ja opinnäytetyön toteutusta, johon annetaan yksilöllistä ohjausta erityisesti suomen kielen tutkimuskirjoittamisessa sekä ryhmäohjausta. Tutkimus- ja kehittämistyön aineistojen keruuseen (tutkimusluvat, sopimukset, kenttätyön pelisäännöt) kerrataan tällä jaksolla.
Jakso sisältää lähiopetusta opinnäytetyön aineiston hankinta- ja analyysimenetelmistä (työpajoja), suomen kielen kirjoittamisprosessin ohjausta, suomen kielen välipalautteensekä seminaarityöskentelyä.
Opinnäytetyön toteutusvaiheessa pienryhmämuotoinen ohjaus seminaareissa on keskeistä. Opiskelijoiden tulee hyödyntää myös vertaisohjausta ja keskustella työstään opponoijien kanssa.Ohjausta järjestetään prosessina, jolloin ohjaustilanteessa käsitellään aina kunkin opiskelijan esille tuomaa ja kirjallisesti tuottamaa tutkimus- ja kehittämistyön vaihetta tai ongelmaa (opinnäytetyön käsikirjoitus).
Opiskelijoita kannustetaan tutkimusaineistojen pienryhmätyönä tapahtuvaan keräämiseen ja/tai yhteisten opinnäytetöiden tuottamiseen, esimerkiksi Diakin sisällä toisen koulutusohjelman opiskelijoiden kanssa. Pienryhmätyöskentelyn ja/tai yhteisen opinnäytetyön tuottamisen pelisäännöistä keskustellaan opiskelijoiden kanssa etukäteen.
Lähiopetuksen sisällöt:
Aloitusistunnossa annetaan ohjeistukset ja kerrataan tutkimusetiikkaan, -lupiin, -sopimuksiin- ja -aineiston keruuseen liittyvät asiat.
Sen jälkeen opiskelija osallistuu johonkin kolmesta ac-työpajasta työnsä luonteen mukaisesti. Pajoissa käsitellään joko kvantitatiivisen aineiston hankintaa, tulkintaa ja analyysia, kvalitatiivisen aineiston hankintaa, tulkintaa ja analyysia tai toiminnallisten opinnäytetöiden ja produktien tuottamista (lukukauden alun pajoissa keskitytään aineiston hankintaan, lukukauden lopun pajoissa aineiston analyysiin ja tulkintaan). Menetelmäpajassa opiskelijat voivat kysyä ja saada ohjausta omaan opinnäytetyöhönsä liittyen. He saavat myös atk-puolelta opetusta ja tukea mm. tekstin asemointiin ja sivunumerointien laadintaan. Opintojaksolla opiskelijat saavat ohjausta suomen kielen kirjoittamisprosessiin, ja tuotettuaan n. 20 sivua tekstiä opinnäytetyötään varten jakson aikana, he saavat välipalautteen ja osviittaa kirjoittamisen jatkamiseen suomen kielen lehtorilta.
Työpajat
Aineiston hankinta- ja analyysimenetelmien opetus toteutetaan työpajoina. Työpajaan ilmoittaudutaan Fronterilla. Opettajalle lähetetään etukäteen sähköpostilla kysymyksiä, jotka liittyvät opinnäytetyönaineiston hankinta- tai analyysimenetelmään. Työpajojen aiheet:
1. Kvalitatiiviset menetelmät
2. Kvantitatiiviset menetelmät
3. Toiminnalliset opinnäytetyöt ja menetelmät
Atk, sivunumerointiklinikka
Atk:n opettaja järjestää sivunumerointiklinikan, jossa kerrataan sivunumeroinnin periaatteet ja ohjeet. Lisäksi opiskelijat saavat ohjausta oman opinnäytetyönsä sivunumerointiin. Sivunumerointiklinikan aikataulusta ilmoitetaan lukujärjestyksessä ja Fronterilla.
Suomen kielen kirjoittamisprosessi ja välipalaute
Opinäytetyön tekijät saavat suomen kielen lehtoreilta kirjoittamisprosessin aloittamiseen ja ylläpitoon ohjausta, sillä pelkän inspiraation odottamiseen ei opinnäytetyön kirjoittamisessa voi turvautua. Lisäksi suomen kielen lehtori antaa työstä välipalautetta, opiskelija voi palauttaa opinnäytetyön käsikirjoituksen tarkastukseen myös suomen kielen lehtorille. Välipalautetta annetaan 5-10 tekstisivusta, ja palautekeskustelun kesto on tunti /opinnäytetyö.
Yleistä
Lisäksi opiskelijoita ohjataan käyttämään erilaisia työelämän ympäristöjä tutkimus- ja kehittämistehtävän toteuttamisessa. Opiskelija voi vierailla työelämään kuuluvan tutkimuskohdeympäristön lisäksi esim. erilaisissa tieteellisissä kirjastoissa, tutkimuslaitoksissa ja julkisen hallinnon toimipaikoissa.
Tekijänoikeudet kuuluvat eettiseen osaamiseen, ja niihin saadaan opastusta tällä jaksolla.
Opinnäytetyön toteutuessa opiskelijan työpaikalla on syytä tarkistaa tutkimusetiikkaan liittyvät kysymykset ja opiskelijan mahdollisesta opiskelija/työntekijäroolista aiheutuvat seuraukset tutkimus- ja kehittämistyön toteutukselle.
Opiskelijat saavat tarvittaessa lisää ohjausta tiedonhankintaan informaatikolta sekä mahdollisuuksien mukaan myös tieteelliseen/tutkimusviestintään, tietotekniikkaan ja eri menetelmiin opettajilta oppituntien yhteydessä sopimalla.
Oppimistehtävät
Opinnäytetyökäsikirjoitus
Opinnäytetyön käsikirjoitus on tutkimussuunnitelman jälkeinen opinnäytetyöprosessin suoritusvaihe. Opinnäytetyön käiskirjoituksessa työn kokonaisrakenne on hahmottunut, osa luvuista on jo valmiimpaa tekstiä (esim. kaksi tai useampi luku), osa saattaa puuttua. Sivuja on noin 20. Opinnäytetyön käsikirjoituksen esittämisessä seminaarissa kerrotaan, missä vaiheessa OT -prosessi on, mitä ongelmia sillä hetkellä on vastassa, sekä mihin kysymyksiin erityisesti halutaan keskustelua ja palautetta seminaarissa. Opinnäytetyöstä kannattaa seminaarissa esitellä ne luvut, jotka käsittelevät oman aineiston keräämistä ja analyysiä. Myös kehittämistyöhön suuntautuneet opinnäytetyöt sisältävät jonkin aineistonkeruun (haastattelut, kyselylomakkeet) ja aineiston käsittelyn. Nämä asiat ovat harvoin opiskelijoille tuttuja ja seminaarityöskentely antaa tukea juuri näihin haastaviin kohtiin.
Tarkasteltavaksi voi jättää vain osan työstä, mutta työhön tulee aina liittää kansilehti, sisällysluettelo ja lähdeluettelo. Sisällysluettelo ei ole tässä vaiheessa lopullinen, mutta se antaa lukijoille viitteitä työn rakenteesta ja opinnäytetyön kokonaisuudesta.
Opinnäytetyökäsikirjoitus palautetaan Fronterilla ohjaajalle, opponenteille ja suomen kielen lehtoreille tarkistettavaksi ja kommentoitavaksi.
Osallistuminen lähiopetukseen ja työpajoihin
Osallistuminen ot-seminaariin (kolme kertaa opinnäytetyöprosessin aikana,joista vähintään yksi julkistamisseminaari; )
- hyväksyttävän opinnäytetyökäsikirjoituksenesittäminen (n. 20 sivua) seminaarissa
- hyväksyttävän opinnäytetyökäsikirjoituksenopponointi seminaarissa
- osallistuminen suomen kielen ohjaukseen ja välipalautteeseen
Employer connections
Opinnäytetyön aiheet liittyvät useimmiten suoraan tulkkausalan työelämään ja DIAKin oppimisympäristöihin tai hankkeisiin/tutkimusohjelmiin. Opinnäytetyöllä on yleensä työelämän edustaja antamassa tukea ja ohjausta opinnäytetyöhön. Opiskelija on tehnyt työelämän yhteistyökumppanin kanssa opinnäytetyön työelämäsopimuksen, jonka pohja löytyy esim. Fronterin Ohjeet ja lomakkeet -kohdasta.
Further information
AHOT
Ei varsinaisesti aiemmin opitun tunnistamista ellei opiskelijalla ole entuudestaan opinnäytetyötä, josta voidaan hyväksilukea esim. jotain osia. Näin opinnäytetyön työmäärää voidaan vähentää ja opiskelija voi tehdä opinnäytetyön pienemmällä (tai jo valmiilla aineistolla).