Diakoniatyön menetelmät (4cr)
Code: DTA0204A15S-DTA02MS17OUL
General information
- Timing
- 04.09.2017 - 31.12.2017
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 4 cr
- Local portion
- 4 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Teaching languages
- Finnish
- Teachers
- Helena Kauppila
- Eeva Mertaniemi
- Course
- DTA0204A15S
Unfortunately, no reservations were found for the realization Diakoniatyön menetelmät DTA0204A15S-DTA02MS17OUL. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.
Objective
Opiskelija
- osaa soveltaa asiakaslähtöisiä, voimavaraistavia ja osallisuutta tukevia menetelmiä
- osaa ohjata yksilöä, perhettä ja ryhmää edistäen ihmisen toimintakykyä, terveyttä ja hyvinvointia
- osaa ohjata asiakasta sosiaali- ja terveydenhuollon sekä kolmannen sektorin palveluissa ja toimia yhteistyössä niiden kanssa
Content
- diakoniatyön menetelmät
- asiakaslähtöisyys, yksilöllinen ja yhteisöllinen tukeminen
- sosiaali- ja terveydenhuollon sekä kolmannen sektorin palvelut
Materials
Tentissä suoritettava kirjallisuus:Gothó,ni, R. (2012). Kantakaa toistenne kuormia: Diakoniatyön perusteet ja käytäntö. Helsinki: Kirjapaja.Saatavuus Diakin kirjastossaKettunen, P. (2014). Auttava kohtaaminen: 2, Sielunhoidon menetelmät ja käytäntö. Helsinki: Kirjapaja.Saatavuus Diakin kirjastossaTaloudellista auttamista käsittelevät tallenteet.
Teaching methods
Ydinsisällötdiakoniatyön menetelmätasiakaslähtöisyys, yksilöllinen ja yhteisöllinen tukeminensurun ja kuoleman kohtaaminen (tämä ydinsisältö tulee sosd-opiskelijoille)sosiaali- ja terveydenhuollon sekä kolmannen sektorin palvelut (tämä ydinsisältö tulee shd-opiskelijoille)Opiskelija tietää ja osaa soveltaa yksilöiden ja perheiden kodeissa ja vastaanotolla tapahtuvan kohtaamisen keskeisiä sisältöjä ja työmenetelmiä:hengellinen ja emotionaalinen tukeminentaloudellinen auttaminen ja palveluohjausterveyden ja hyvinvoinnin edistäminensurun ja menetyksien kohtaaminenOpiskelija osaa soveltaa diakoniatyön ryhmä- ja yhteisöllisen toiminnan muotoja:diakoniatyön ryhmätoimintayhteisöllisyyttä ja osallisuutta tukeva toimintavapaaehtoistoiminta ja sen kehittäminenleiri- ja retkitoimintayhteistyö kriisitilanteissaEtäjakso: Opiskelijat valmistautuvat dialogitenttiin perehtymällä kirjallisuuteen ja taloudellista auttamista käsitteleviin videotallenteisiin.Lähiopetus (2 pv):Dialogitentti ja luennot, joissa käydään läpi keskeiset diakonisen asiakastyön teemat (yksilöiden ja perheiden kohtaaminen).Etäjakso:Tiimit suunnittelevat ryhmä- tai yhteisöllistä toimintaa valitulle asiakasryhmälle soveltaen toiminnallisia menetelmiä. Toteutuksesta tehdään kirjallinen suunnitelma.Lähiopetus (1-2 pv):Menetelmäpajassa esitellään valittu ryhmätoiminta ja näyte menetelmän toteutuksesta.
Employer connections
Menetelmätehtävä voidaan toteuttaa sovelletusti myös yhteisöpajoissa. Menetelmien arviointi ja kokemusten jakaminen toteutuu opiskelijaryhmässä.Tehtyjä suunnitelmia voidaan toteuttaa myös seurakuntaharjoittelussa.
International connections
Diakonian ja kristillisen kasvatuksen ammatillisuus.
Completion alternatives
Tenttiaineisto suoritetaan yksilötenttinä (2 op) ja menetelmätehtävä (2 op) perehtymällä menetelmiin kirjallisuuden avulla, toteuttamalla yhtä menetelmää seurakunnassa ja laatimalla kooste valitusta menetelmästä.
Qualifications
Diakonian ja kristillisen kasvatuksen ammatillisuus.
Further information
Ei sovellu suoritettavaksi kansainvälisessä vaihdossa.Riittävä seurakunnan diakoniatyössä hankittu asiakastyön ja ryhmämenetelmien osaaminen.