Skip to main content

Sosiaaliturva ja palvelujärjestelmä (3cr)

Code: MUU0203A15S-MUU02PS17HKI(SOS)

General information


Timing
30.10.2017 - 08.12.2017
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
3 cr
Local portion
3 cr
Mode of delivery
Contact learning
Teaching languages
Finnish
Teachers
Satu Keisala
Course
MUU0203A15S

Unfortunately, no reservations were found for the realization Sosiaaliturva ja palvelujärjestelmä MUU0203A15S-MUU02PS17HKI(SOS). It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Objective

Opiskelija
- osaa jäsentää hyvinvoinnin osa-alueet
- tuntee hyvinvointipalvelut, toimeentuloturvan ja sosiaalivakuutuksen osa-alueet
- osaa jäsentää hyvinvointia ja sosiaalista turvallisuutta tukevan palvelujärjestelmän

Content

- hyvinvoinnin osa-alueet
- hyvinvointipalvelut, toimeentuloturva ja sosiaalivakuutus
- sosiaalipalvelujärjestelmä

Materials

Oppimistehtävässä Sosiaaliturva ja palvelujärjestelmä käytetään seuraavia pakollisia lähteitä:STM: Sosiaali- ja terveyspalvelutKuntaliittoKelaOheiskirjallisuuslista verkko-oppimisalustalla. Lisäksi tehtävässä hyödynnetään kirjallisuutta valitun asiakasryhmän mukaisesti.

Teaching methods

Opiskelija ymmärtää sosiaaliturvan kokonaisrakenteen ja etenkin palvelujärjestelmän merkityksen hyvinvoinnille.Opiskelija harjaantuu haastattelemaan asiakasta eettisesti kestävällä tavalla ja luomaan hänen tarvettaan vastaavan palvelukartoituksen. Palvelujen ja etuuksien toteutumista opiskelija kykenee arvioimaan sekä asiakkaan että ammattilaisten näkökulmasta.Opiskelijat perehtyvät sosiaaliturvan kokonaisrakenteeseen ja hyvinvoinnin osa-alueisiin verkko/orientaatioluennon ja/tai artikkeleiden sekä niiden purun avulla.Tiimitehtävässä tarkastellaan valitun asiakasryhmän edustajan palvelukokemuksia, laaditaan asiakkaalle palvelukartoitus sekä arvioidaan sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisten haastattelujen ja kirjallisuuden avulla, miten palvelutarpeeseen on vastattu.Tehtävät puretaan seminaareissa, joissa hyödynnetään vuorovaikutuksellisia esitysmuotoja.Osasuorituksessa osallistutaan vuorovaikutukselliseen kontaktiopetukseen, tehdään tiimeissä Sosiaaliturva ja palvelujärjestelmä -tehtävä sekä osallistutaan tehtävän purkuseminaareihin.

Employer connections

Tiimitehtävässä haastatellaan sosiaali- ja terveyspalvelujen ammattilaisia.

International connections

Ei edellytetä

Qualifications

Ei edellytetä

Further information

AHOT toteutetaan DIAKin yhteisten ohjeistusten mukaisesti.

Go back to top of page