Skip to main content

Vanhusten näyttöön perustuva kliininen hoitotyö (2cr)

Code: VHO1202A15S-VHO12MS17POR

General information


Timing
18.09.2017 - 31.12.2017
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
2 cr
Local portion
2 cr
Mode of delivery
Contact learning
Teaching languages
Finnish
Teachers
Sinikka Vuorinen
Erja Aitonurmi
Course
VHO1202A15S

Unfortunately, no reservations were found for the realization Vanhusten näyttöön perustuva kliininen hoitotyö VHO1202A15S-VHO12MS17POR. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Objective

Opiskelija
- ymmärtää yleisimpien vanhusten sairauksien lääketieteellisen hoidon perusteet ja osaa soveltaa tietoa hoitotyössä
- osaa arvioida vanhuksen ravitsemustilaa ja hoidon tarvetta sekä sen merkitystä toimintakyvyn heikkenemisen ehkäisyssä ja kuntoutuksessa
- osaa tukea ja ohjata muistisairasta vanhusta ja hänen läheisiään arjessa selviytymiseen sairauksista ja toimintakyvyn vajeista huolimatta
- osaa arvioida ikääntyneen terveyteen, elinoloihin ja elämäntilanteeseen liittyviä palveluntarvetta lisääviä riskitekijöitä ja ohjata tarjolla olevien palvelujen käyttöön
- osaa soveltaa näyttöön perustuvaa tietoa ja arvioida hoidon laatua

Content

- keskeiset vanhusten sairaudet
- vanhusten ravitsemus ja toimintakyky
- vanhuksen ja läheisten osallisuus ja tukeminen
- palvelutarvearviointi, terveysteknologia
- näyttöön perustuva hoitotyö ja hoidon laatu

Materials

Duodecim. Käypä hoito- suositukset:Muistisairaudet, Parkinsonintauti, lonkkamurtuma, osteoporoosi, vitsatieinfektiot, eturauhasen liikakasvu, eturauhassyöpä, polvi- ja lonkkanivelrikko, nivelreuma, liikunta soveltuvin osinSaatavilla www.kaypahoito.fi/web/kh/suosituksetBlomgren, K. (2012). Ikäkuulo. Duodecim, Terveyskirjasto.Saatavilla www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00840Kelo S.,Launiemi H., Takaluoma M., Takaluoma M..2015. Ikääntynyt ihminen ja hoitotyö.Sanoma Pro.Seppänen, M. (2013). Ikänäkö. Duodecim, Terveyskirjasto.Saatavilla http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00817&p_teos=dlkStrandberg, T. (2013). Vanhuksen sekavuustila ja sen hoito. Gernet.Saatavilla http://www.gernet.fi/artikkelit/1301/vanhuksen-sekvauustila-ja-sen-hoitoSuominen, M. & Valtion ravitsemusneuvottelukunta (2010). Ravitsemussuositukset ikääntyneille. Helsinki: Edita.Saatavuus Diakin kirjastossa.Saatavilla https://www.evira.fi/elintarvikkeet/terveytta-edistava-ruokavalio/ravitsemussuositukset/ikaantyneet/Valtakunnallinen sosiaali- ja terveysalan eettinen neuvottelukunta ETENE 2010. Teknologia ja etiikka sosiaali- ja terveysalan hoidossa ja hoivassa. ETENE-julkaisuja, 30. Helsinki: Sosiaali- ja terveysministeriö. Sivut 16-30.Saatavilla http://julkaisut.valtioneuvosto.fi/handle/10024/69925Sosiaali- ja terveysministeriö. Sosiaali- ja terveyspalvelut.Palvelutarpeen arviointi.Saatavilla http://stm.fi/sotepalvelut

Teaching methods

Ydinsisällötkeskeiset vanhusten sairaudetvanhusten ravitsemus ja toimintakykyvanhuksen ja läheisten osallisuus ja tukeminenpalvelutarvearviointi, terveysteknologianäyttöön perustuva hoitotyö ja hoidon laatuOpiskelija ymmärtää yleisimpiin vanhusten sairauksiin (muistisairaudet, Parkinsonintauti, aistivajeet, ahdistuneisuus, sekavuusoireyhtymä, ummetus ja virtsaamisvaivat, raihnaisuusoireyhtymä, lonkkamurtuma, nivelrikko, nivelreuma, osteoporoosi, eturauhasen liikakasvu ja eturauhassyöpä) liittyvän hoidon perusteet.Opiskelija osaa etsiä jasoveltaa kansainvälistä ja kansallista lääketieteellistä, hoitotieteellistä ja ravitsemustieteellistä tietoa ikääntyneiden hoitotyössä.Opiskelija tunnistaa ikääntyneen ja hänen läheisensä hoidon, ohjauksen, tuen ja palveluiden tarpeita ja osaa toimia niiden edistämiseksi.Opiskelija osaa hyödyntää terveysteknologiaa ikääntyneen hoidon ja palveluiden suunnittelussa.Opiskelija etsii näyttöön perustuvaa tietoa eri tietokantoja (Cinahl, Medline, Cochrane ja Medic) hyödyntäen ja arvioi tiedon tasoa. Opiskelija perehtyy itsenäisesti suoritettavaan oppimateriaaliin, osoittaa osaamisensa Fronterin testeissä ja soveltaa tietojaan lähiopetusjaksolla kliinisiin potilasesimerkkeihin Fronterilla annetun ohjeen mukaisesti.

Employer connections

Opintojakson tavoitteet voivat osittain toteutua myös hankkeissa ja työelämäyhteistyössä (esim. asiantuntijoiden hyödyntäminen työelämässä, produktiot, toiminnalliset tehtävät, osastotunnin pitäminen, klinikkaopetus).

International connections

Riittävä aiemmin hankittu osaaminen, jotta opintosuorituksen tavoitteet ovat saavutettavissa.

Completion alternatives

Lähiopetuksen voi korvata sovitusti vastuuopettajan kanssa esim. kirjallisella tehtävällä: Opiskelija perehtyy itsenäisesti suoritettavaan oppimateriaaliin ja soveltaa tietojaan annettuihin kliinisiin potilasesimerkkeihin. Korvaavana suorituksena voi tuottaa myös ohjaus/oppimateriaalia.

Qualifications

Aiemmin hankittu osaaminen ja suomen kielen taito, jotta opintosuorituksen tavoitteet ovat saavutettavissa.

Further information

Innovatiivinen tuottavuusohjelma: osasuorituksen teoriaosaamisententit keskitetysti yhden-kahdenopettajan koordinoimanaLuennot voidaan toteuttaa suurryhmänä.Potilasesimerkkien työstäminen ja seminaari toteutuu pienryhmissä. Seminaarissa 100% läsnäolo.Osaaminen tulee osoittaa vastuuopettajan kanssa sovitulla tavalla esim. portfolio, testit ym.

Go back to top of page