Skip to main content

Practical training in supporting adults' ability to function (4cr)

Code: HAR2204A15S-3001

General information


Enrollment
04.09.2017 - 10.09.2017
Registration for the implementation has ended.
Timing
19.03.2018 - 27.04.2018
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
4 cr
Local portion
4 cr
Mode of delivery
Contact learning
Campus
Helsinki
Teaching languages
Finnish
Teachers
Hanna Dombret
Anu Piispanen
Course
HAR2204A15S

Unfortunately, no reservations were found for the realization Practical training in supporting adults' ability to function HAR2204A15S-3001. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Objective

Opiskelija
- osaa huomioida potilaiden / asiakkaiden moninaisuuden, monikulttuurisuuden sekä elämänhistorian merkityksen hoidossa ja ohjauksessa
- osaa toimia toimintaympäristön tietoturva ja - suoja sekä potilas- ja asiakasturvallisuuskäytäntöjen mukaisesti
- osaa ohjatusti toteuttaa suullisen ja visuaalisen ohjausesityksen sekä huomioida yksilön ja hänen lähiyhteisönsä elämänhistorian ja -olosuhteet ohjauksessa
- osaa dokumentoida hoitotyötä ja asiakkaan tilaa erilaisissa toimintaympäristöissä potilas-/ asiakaslähtöisesti ja osallistavasti sekä viestittää suullisesti
- osaa havainnoida harjoitteluympäristön infektioriskejä sekä työskennellä aseptisesti
- osaa tunnistaa lääkehoitoprosessin riskikohtia omassa toiminnassaan ja toimii lääkehoidon osaamisvaatimusten ja vastuun mukaisesti
- osaa arvioida omien tavoitteidensa ja harjoittelusuunnitelmansa toteutumista sekä asettaa itselleen ammatillisia kehittymishaasteita

Teaching methods

HARJOITTELUN YDINSISÄLLÖT:
Harjoittelun tavoitteena on perehdyttää opiskelija ohjatusti ammattiopintojen kannalta keskeisiin käytännön työtehtäviin sekä lukukaudella opittujen tietojen ja taitojen soveltamiseen työelämässä.
Terveydenhoitajaopiskelijoilla harjoittelu koostuu;
HAR2104AA15S Lapsen toimintakyvyn tukeminen ja ohjaus - harjoittelu 4op
HAR2004A15S Aikuisten toimintakyvyn tukeminen ja ohjaus- harjoittelu 4op
Toisen lukukauden mahdollisia Aikuisten toimintakyvyn tukeminen ja ohjaus- harjoittelun harjoittelupaikkoja ovat erilaiset hoivayksiköt (yksityiset ja kaupungin), pienryhmäkodit, monipuoliset palvelukeskukset, terveyskeskuksen vuodeosastot, maahanmuuttajille suunnatut palvelut sekä erilaiset vammaispalvelut (kuntien, seurakuntien, yksityisen ja järjestöjen sekä terveyttä ja hyvinvointia edistävät palvelut; kansalaisyhteiskuntatoiminta, järjestöt, matalan kynnyksen toimipisteet
EU direktiivi 2013/55/EU General internal medicine, Long-term care, Primary health care, community care, Disability and care for disabled people.

Completion alternatives

Harjoittelu voidaan suorittaa myös lukukauden ulkopuolella hopsin mukaisesti ja noudattaen Diakin harjoitteluohjeita.
Harjoittelu voidaan suorittaa myös lukukauden aikana tai ulkopuolella työsuhteessa. Kts. erilliset ohjeet Diakin www-sivuilta

Student workload

Harjoittelu 4 op, kokonaistuntimäärä, n. 107h. Harjoittelu suoritetaan 3 viikon ajanjakson aikana.
Harjoittelusta vastaava lehtori määrittää ennen harjoittelua harjoittelussa suoritettavan tuntimäärän.
Harjoittelutunteihin sisältyy:
- Harjoitteluinfot
- Perehdytys harjoittelupaikan hankintaan (Jobiili)
- CV laadinta ja harjoittelupaikan hankinta
- Tavoitteiden laadinta
- Välireflektio
- Loppureflektio
- Ohjauskeskustelu/t lehtorin ja harjoittelun ohjaajan kanssa
- Portfolion laadinta

Qualifications

Harjoitteluun meneminen edellyttää, että opiskelija on suorittanut edellisen lukukauden harjoittelun ja opinnot hyväksytysti sekä Osallisuus ja ohjaus temaattisen kokonaisuuden opinnoista Turvallinen lääkehoito ja -laskenta (LÄÄ01) opintojakson hyväksytysti ja Peruselintoimintojen tarkkailu ja -hoito(KHO23) opintojakson taitopajat hyväksytysti. Opintojen etenemisestä säädetään tarkemmin Diakin tutkintosäännössä.

Further information

Toisen lukukauden harjoitteluun meneminen edellyttää edellisen lukukauden harjoittelun ja opintojen hyväksyttyä suoritusta sekä lääkehoidon hyväksyttyä suoritusta.
Avoimina ammattikorkeakoulun opintoina suoritettavan harjoittelun edellytyksistä säädetään erikseen avoimen ammattikorkeakoulun ohjeissa. Harjoitteluun pääsy edellyttää avoimen ammattikorkeakoulun opiskelijalta harjoittelusta vastaavan lehtorin ja opinto-ohjaajan haastatteluun osallistumista.
Harjoitteluun meneminen edellyttää lukukauden keskeisten opintojaksojen hyväksyttyä suoritusta potilasturvallisuudennäkökulmasta.

Go back to top of page