Managing ICT Operations (5cr)
Code: C-10056-ICB007AS3A-3005
General information
- Timing
- 18.01.2027 - 19.03.2027
- The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Institution
- Haaga-Helia University of Applied Sciences Ltd., Verkkokampus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 10
- Course
- C-10056-ICB007AS3A
Unfortunately, no reservations were found for the realization Managing ICT Operations C-10056-ICB007AS3A-3005. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.
Evaluation scale
H-5
Objective
- Ymmärtää liiketoimintayhteistyön merkityksen liiketoimintaa tukevan tietotekniikan johtamisessa ja kehittämisessä
- Tunnistaa tietohallinnon ja sen johtamiseen liittyviä osa-alueita
- Osaa tunnistaa IT-organisointiin liittyviä toimintamalleja ja viitekehyksiä
- Osaa hahmottaa tietotekniikkatoimintoja johdettavana resurssina eri organisaatioissa.
Methods of completion
Tarkista lukujärjestyksestä opintojakson toteutusmuoto. Mikäli jo osaat tämän opintojakson osaamistavoitteet, voit näyttää osaamisesi ja hae Osaamisen tunnistamista kurssin ensimmäisen viikon aikana. Lisätietoja osaamisen tunnistamisesta Haaga-Helian verkkosivustolta kohdasta "Osaamisen tunnistaminen". Työelämäyhteydet: artikkelit ja harjoitustehtävät ajankohtaisista teemoista.
Kurssitehtävät ovat yksilö- ja/tai ryhmätehtäviä, sekä itsenäisesti suoritettavia, osa ns. pakollisia tehtäviä. Kurssi sisältyy laaja oppimistehtävä (30%) itsenäisesti suoritettava kokonaisuus ja muut harjoitukset 70% kurssista. Kurssi ei sisällä tenttiä.
Content
- Tietohallintoon ja sen johtamiseen liittyvien käsitteiden opiskelua mm. organisaatio ja kompetenssit, hallinto, strategia, toimeenpano, valvonta ja tietohallinnon johtaminen.
- Tietohallintojohtaminen, viitekehykset ja mallit yleisesti
- Ajankohtaiset tutkimusartikkelit tai muu materiaali.
Materials
Oppimisympäristössä jaettava kirjallisuus ja kurssimateriaalit,sekä ajankohtaiset julkaisut, tutkimukset ja artikkelit.
Qualifications
Osallistuminen kurssille edellyttää opiskelijalta Haaga-Helian kurssien: ICB001IT1A, Johdanto liiketoimintalähtöiseen ICT:hen ja ICB001AS2A, Liiketoimintaprosessit, osaamista tai vastaavia tietoja.