Skip to main content

KANkesä2023 Civil society and organisation work (5cr)

Code: KAN0005A20S-3010

General information


Enrollment
06.02.2023 - 19.02.2023
Registration for the implementation has ended.
Timing
29.05.2023 - 31.07.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
0 cr
Virtual portion
5 cr
Mode of delivery
Distance learning
Unit
Sosiaali- ja kirkonala
Campus
Diak joint implementation
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 120
Degree programmes
BA of Social Services
BA of Social Services, Diaconal Work
BA of Social Services, Christian Youth Work
BA of Social Services, Christian Early Childhood Education and Care
Teachers
Heini Kapanen
Marianne Neuvonen
Course
KAN0005A20S

Unfortunately, no reservations were found for the realization KANkesä2023 Civil society and organisation work KAN0005A20S-3010. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Evaluation scale

Hyväksytty/Hylätty

Content scheduling

Opintojakso etenee vaiheittain etenevinä oppimistehtävinä.

Objective

Students
• understand the differences and similarities of public and civic activity
• know how to analyse the relationship between professional work and the civil society and organisational service production
• know how to analyse the significance of diverse and multi-layered citizenship
• know how to analyse the significance of peer support movements and other social movements
• know how to organise and coordinate various networks to increase civic participation
• know how to use various social impact channels

Accomplishment methods

Moodlessa on kuvattu jakson suoritustapa
TAI
Vaihtoehtoisena suorituksena voit tehdä Vertaismentorkoulutuksen, joka sisältää toiminnan vertaismentorina (HUOM: mahdollinen pääkaupunkiseudulla opiskeleville.) Vertaismentorina toimit tukena Diakin Helsingin kampuksen toiselle opiskelijalle, joka on toivonut vertaismentoria omien opintojensa tueksi. Vertaismentorina tuet mentoroitavaa kokonaisvaltaisesti opinnoissa ja elämän eri alueilla. Sisältöinä koulutuksessa ovat vertaismentoroinnin lähtökohdat, vertaismentoroinnin etiikka ja toimintatavat sekä huolen tunnistaminen ja puheeksiotto. Koulutus toteutuu Moodlessa sekä kahdessa lähitapaamisessa ja tapaamisia mentoroitavan kansa on 6-8. Tapaamisten tueksi vertaismentoreille järjestetään ryhmätyönohjausta Kalasataman kampuksella. Vertaismentorkoulutus on laajuudeltaan 4 op. Lisäksi teet 1 op osallistumalla KAN loppuseminaariin/palautat tiimityönä esityksen, jossa pidät vertaismentortiimin kanssa esitelmän Vertaismentoroinnista ja kuulet/luet samalla muiden esitykset. Mentorointi on nykyisin myös tärkeä työelämätaito. Jos kiinnostuit, ilmoittaudu haastatteluun: heli.sipila@diak.fi

Content

• civil society
• diverse and multi-layered citizenship
• organisational service production
• peer support movements
• civic participation and empowerment
• various social impact channels

Location and time

Kokonaan verkossa toteutuva opintojakso. Ilmoittautuminen päättyy 3 viikkoa ennen opintojakson päättymistä ellei toteutus ole sitä ennen jo täynnä.

Materials

Oppimateriaali löytyy Diaklen oppimisalustalta.

Teaching methods

Opintojakso toteutuu itsenäisenä työskentelynä verkossa. Opiskelija perehtyy verkossa oleviin oppimateriaaleihin ja osoittaa osaamisensa tekemällä niihin liittyvät tehtävät. Lisäksi opiskelija tekee joko yksin tai ryhmässä (enintään 4 henkilöä) järjestölähtöisen oppimistehtävän, joka raportoidaan joko ääni- tai videotallenteena.
Opintojakson etenemisen tukemiseksi tarjotaan opiskelijalle vapaaehtoista ohjausta.

Employer connections

Opiskelijat tekevät järjestölähtöisen kehittämistehtävän.

Exam schedules

Sinun tulee palauttaa kaikki opintojakson oppimistehtävät opintojakson päättymispäivään mennessä.
Mikäli et ole palauttanut kaikkia tehtäviä määräpäivään mennessä, sinun tulee itse ilmoittautua uudelle toteutukselle ja suoritat opintojakson kokonaisuutena uudelleen.

International connections

-

Completion alternatives

Vaihtoehtoisesta suoritustavasta sovitaan HOPS -keskustelussa opinto-ohjaajan kanssa. Vaihtoehtoinen suoritustapa on mahdollista vain vertaismentorointiopintojaksolle ja harjoittelututortoimintaan osallistuville.
Näihin opintoihin osallistuvat opiskelijat suorittavat Kansalaistoiminta- ja järejstötyö opintojaksosta osiot 1-4. Vertaismentorointi ja harjoittelututorointi korvaavat opintojakson osion 5. Syventyminen järjestötoimintaan.

Student workload

Opintojakso on 5 opintopistettä, mikä tarkoittaa opsikelijan työnä 133 tuntia.

Further information

Opintojakson suorittamiseen kannattaa varata vähintään 5 viikkoa, jotta ehdit tehdä järjestölähtöisen oppimistehtävän. Sinun tulee palauttaa kaikki opintojakson oppimistehtävät opintojakson päättymispäivään mennessä. Mikäli et ole palauttanut kaikkia tehtäviä määräpäivään mennessä, sinun tulee itse ilmoittautua uudelle toteutukselle ja suoritat opintojakson kokonaisuutena uudelleen

Go back to top of page