Skip to main content

SEU02MS21OUL Developing the work of a parish (2cr)

Code: SEU0202A15S-3028

General information


Enrollment
01.03.2021 - 17.03.2021
Registration for the implementation has ended.
Timing
16.08.2021 - 08.10.2021
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
2 cr
Local portion
1 cr
Virtual portion
1 cr
Mode of delivery
Blended learning
Unit
EDUCATION
Campus
Oulu
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 100
Degree programmes
BA in Health Care, Diaconal Nursing
BA of Social Services, Diaconal Work
Teachers
Heini Sajalin
Course
SEU0202A15S

Unfortunately, no reservations were found for the realization SEU02MS21OUL Developing the work of a parish SEU0202A15S-3028. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Evaluation scale

Hyväksytty/Hylätty

Objective

Opiskelija
- osaa ennakoida, suunnitella, kehittää ja arvioida oman työalan toimintaa
- tietää kirkon viran teologiset perusteet ja pohtii omaa identiteettiään kirkon työssä

Content

- seurakunnan diakoniatyön, nuorisotyön ja varhaiskasvatuksen toiminta- ja taloussuunnitelmat
- kirkon virka ja kirkon työntekijän identiteetti ja ammatillinen kasvu

Materials

Suoritettava oppimateriaali:
• Kirkon tulevaisuuskomitean mietintöä taustoittava aineisto: Mietinnön liiteosa. (2016) Suomen ev.lut. kirkon julkaisuja 48. Kirkko ja toiminta: Helsinki 2016. ss. 11 - 28 ja 167 - 194 ja 213 - 217.
Saatavana verkkoaineistona
• Kirkon tulevaisuuskomitea. (2016). Kirkon tulevaisuuskomitean mietintö. Helsinki: Kirkkohallitus. ss. 9 - 81. Saatavana verkkoaineistona
• Kaira, Terhi (2019). "Sitä kohti, mikä on edessä" Strategia-ajattelun ominaispiirteet Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa. ss. 56 - 59. Saatavana verkkoaineistona

Suositeltava lisämäteriaali ja oheiskirjallisuus:
• Kohtaamisen kirkko: Suomen evankelis-luterilaisen kirkon toiminnan suunta vuoteen 2020. Helsinki: Kirkkohallitus.
• Kanerva, M. & Tanska, J. (toim.) 2015. Työ ja henki. Avaimia henkiseen ja hengelliseen työhyvinvointiin. Kirjapaja: Helsinki.
• Rantama, M. 2016. Taivaallinen työaika. Näkökulmia ajattomaan työhön. Edita: Helsinki.
• Hytönen, M., ketola, K., Salminen V-M., Sohlberg, J. & Sorsa, L. (toim).2016. Erilaisista yhteisöistä elävä kirkko. Kirkon tutkimuskeskuksen julkaisuja 124. Kirkon tutkimuskeskus: Tampere.
• Toikko, T & Rantanen, T. 2009. Tutkimuksellinen kehittämistoiminta. Tampere university press: Tampere.

Muu ajankohtainen oppimistehtävien teemaan liittyvä lähdemateriaali.

Teaching methods

Tarkennettu tavoite- ja sisältökuvaus:
• osaa kehittää kirkon työtä ymmärtäen yhteiskunnallisen ja hengellisen toimintaympäristön muutokset
• osaa ennakoida, suunnitella, kehittää ja arvioida oman työalan toimintaa
• tietää kirkon viran teologiset perusteet ja pohtii omaa identiteettiään kirkon työssä.
Opintosuorituksen kuvaus:
Seurakunnan työn kehittäminen (2op) on osa Seurakuntatyön kehittäminen (5op) opintojaksoa. Kokonaisuus toteutuu parhaiten niin, että kaikki osasuoritukset ohjeistetaan opiskelijoille heti jakson alussa. Opintojakson suorittaminen hyväksytysti edellyttää osallistumista orientaatiopäivään, lähiopetukseen ja seminaareihin.

Opintojakson ja oppimistehtävän painopiste on tulevaisuuteen suuntautuvassa kehittämistoiminnassa. Opintojakson toteutetaan mahdollisuuksien mukaan yhteistyössä kirkon eri toimijoiden kanssa (mm. hiippakunnat, DTL / KNT, kirkkohallitus, kirkolliskokouksen jäsenet jne.)

Oppimistehtävä 1 on kaksivaiheinen siten, että ensin opiskelija perehtyy yksin tai parin kanssa yhden (esim. harjoitteluseurakunta) seurakunnan tilanteeseen ja toimintaan haastatteluiden talous- ja toimintakertomuksen, tilastojen ja toimintastrategian ja tutkimusten avulla. Kerätyn tiedon perusteella tehdään toimintaympäristöanalyysi, joka julkaistaan Moodlessa esim.posterina. Seuraavassa vaiheessa opiskelijat tutustuvat toistensa tekemiin analyyseihin pienryhmissä ja jatkavat työskentelyä arvioimalla seurakunnan / seurakuntien toimintaa ja muutostarvetta saamansa tiedon avulla. Arviointinsa perusteella ryhmät tekevät ehdotuksia, jotka liittyvät seurakunnan toiminnan kehittämiseen vuoteen 2030. Toiminnan arviointi, työympäristöanalyysi ja kehittämisehdotukset / kehittämistyö voidaan tehdä myös yhteistyössä työelämän kanssa. Kehittämistehtävässä voidaan hyödyntää esimerkiksi palvelumuotoilua seurakunnan toimintaympäristössä. Tehtävän kakkosvaihe voidaan toteuttaa workshop-tyyppisesti ennen jakson päättävää seminaaria. Opintojakson päättää seminaari, joka toteutetaan kehittämisen työpajana ja jossa hyödynnetään työnohjauksellisia ja työelämän kehittämistoiminnan menetelmiä (esim. open space, akvaariokeskustelut tms.)

Oppimistehtävä 2 liittyy kirkon virkaan teologiaan siten, että tehtävässä pohditaan sekä opiskelijan omaa diakonian tai kasvatuksen teologiaa että kirkon virkaa. Tässä yhteydessä voidaan pohtia oman käyttöteologian merkitystä työn kehittämisessä ja työyhteisön toiminnassa. Tämä oppimistehtävä voidaan toteuttaa esim. järjestämällä lähiopetuksessa seminaaripäivä, jossa opiskelijat pohtivat omaa käyttöteologiaansa ja ammatillista identiteettiään erilaisten reflektoivien ja työnohjauksellisten menetelmien avulla. Vaihtoehtoisesti oman käyttöteologian ja kirkon viran pohdinta voidaan toteuttaa siten, että jokainen opiskelija kirjoittaa aiheesta yksilötehtävänä reflktoivan esseen. Kirjallisena yksilösuorituksena esseen pituus 4-5 tekstisivua ja siinä on hyödynnettävä aiheeseen soveltuvaa lähdemateriaalia.

Molempien oppimistehtävien tarkempi ohjeistus orientaatioluennoilla ja Moodlessa.

Opintojakso voidaan toteuttaa myös yhteistyössä työelämän kanssa ja oppimistehtäviä voidaan muokata perustellusta syystä johonkin ajankohtaiseen teemaan tai tarpeeseen liittyen.

Arvointi Hyväksytty - Hylätty - Täydennettävä.

Employer connections

Oppimistehtävä voidaan tehdä myös yhteistyössä työelämän kanssa, esim. olemalla mukana seurakunnan strategiatyöskentelyssä tai yhteisöpajan toiminnan kehittämisessä. Tehtävään liittyvä seminaari voidaan järjestää oske-pajassa, yhteisöpajassa tai seurakunnassa, jonka toimintaan kehittämistehtävä liittyy.

Completion alternatives

Vaihtoehtoinen suoritustapa toteutuu opinto-ohjaajan kanssa käydyn HOPS-keskustelun ja vastaavan opettajan kanssa käydyn keskustelun perusteella.

Go back to top of page