Skip to main content

High-quality teaching (1cr)

Code: KOP2101A11H-3001

General information


Enrollment
01.03.2018 - 18.03.2018
Registration for the implementation has ended.
Timing
27.08.2018 - 19.12.2018
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
1 cr
Local portion
1 cr
Mode of delivery
Contact learning
Unit
Tulkkaustutkinnot, kielet, viestintä and development of education
Campus
Turku
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
BA in Humanities, Sign Language and Interpreting
Teachers
Karoliina Kivimies
Satu Elo
Veera Kuusela
Scheduling groups
Kisa (Size: 35 . Open UAS : 0.)
Small groups
Kisa
Course
KOP2101A11H

Unfortunately, no reservations were found for the realization High-quality teaching KOP2101A11H-3001. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Content scheduling

Opiskelijat ovat tutustuneet tukiviittomakommunikaatioon Työkielet 1, 2 ja 3 -opintojaksoillasekä 4. lukukaudella Tulkkaus puhetta tukevilla ja korvaavilla kommunikaatiomenetelmillä -opintojaksolla.Opiskeluympäristöön ja siellä toimiviin ammattilaisiin opiskelijat ovat tutustuneet Ammattilaisena opiskeluympäristössä -opintojaksolla.
Oppimisen suunnittelu ja ohjaaminen -opintojaksolla keskitytään oppimisteorioiden tunnistamiseen ja oppijalähtöiseen oppimisen suunnitteluun. Jakson tavoitteena on, että opiskelijat oppivat suunnittelemaan jatoteuttamaan tukiviittomakommunikaation opetusta sekä arvioidaan omaa toimintaansa opettajana.
Opettajuus ja opetuksen suunnittelutaitoja syvennetään 7. lukukaudella kielensisäisen tulkkauksen ja pedagogiikan syventävillä opintojaksoilla.

Materials

- Kirjallisuus: Stenberg, K. (2011). Riittävän hyvä opettaja. Juva: PS-kustannu
- Lindblom-Ylänne, S. & Nevgi, A. (2009). Yliopisto-opettajan käsikirja. Helsinki: WSOY Pro, 70-99, 123-155, 194-236., ,

Teaching methods

Tarkennetut tavoitteet
Opiskelija
-osaa oppimisteorioiden historiallisen kaaren behaviorismista sosiokonstruktivismiin
-ymmärtää vallitsevan oppimiskäsityksen periaatteet
-osaa peilata omia koulu- ja oppimiskokemuksiaan tietoon oppimiskäsityksistä
-osaa valita tarkoituksenmukaisen opetettavan aineksen
-osaatehdä kurssi- jakso- ja tuntisuunnitelmia oppimisen näkökulmasta perustasolla
-osaa huomioida oppijaryhmän lähtötilanteen ja -tason
-osaa arvioida ja kehittää viittomakommunikaatiotaitoaan
Tarkennetut ydinsisällöt
- kehityspsykologia
- viittomapedagogiikka
- viittomakommunikaatiomenetelmän didaktiikka
- reflektointi
Pedagoginen toteutus
Opintojaksoalkaa lähitunneilla, jolloin esitellään opintojakson tavoitteet, sisällöt, tehtävät ja arviointi.Kevätlukukaudella ohjeistetaanHyvä opetus -ennakkotehtävä, jonka opiskelijat tekevät itsenäisesti ennen lähiopetuksen alkua. Oppiminen lähijaksolla perustuu aluksi ennakkotehtävälle.
Lähiopetuksessa keskitytään opetuksen suunnitteluun ja oppijalähtöisyyteen sekä harjoitellaan opetuksen suunnittelua käytännössä.
Opintojaksolla kartutetaan viittomista lähiopetuksessa ja kerätään annetuista aihepiireistä viittomat, jotka videoidaan ja tallennetaan viittomapankkiin.
Lähiopetuksen jälkeen opiskelijat työskentelevät itsenäisesti ja valmistautuvat tenttiin.
Tentti suoritetaan ryhmätenttinä,jossa ryhmä tekee laajan suunnitelman tukiviittomaopetuksesta annetulle kohderyhmälle.
Viimeisenä opintojaksolla opiskelija suunnittelee ja toteuttaa lyhyen opetustuokion (20 min) sekä analysoi videoidun opetuksensa. Kirjallisessa analyysissä opiskelija oppii tunnistamaan vahvuudet jakehittämiskohteet omassa toiminnassaanopettajana.
Oppimistehtävät
Hyvä opetus –ennakkotehtävä, yksilötehtävä
Opiskelija pohtii ja peilaa omia kokemuksiaan hyvistä ja vähemmän onnistuneista opettajista ja oppimiskokemuksista pohjautuen kirjallisuuteen. Työtesitellään ryhmän yhteisessä keskustelussa opettajan ohjauksessa.
Opetuksen suunnittelu, yksilötehtävä
Opiskelija opiskelee verkossa, luennoilla ja itsenäisesti teoriaa opetuksesta, sen suunnittelusta, oppijalähtöisyydestä,oppimistyyleistäja perheen kohtaamisesta. Lisäksi opiskelija harjoittelee opetuksen suunnittelua ohjatusti lähiopetuksessa.
Viittomistoa kartutetaan keräämällä annetuista aihepiireistä viittomat, jotka videoidaan ja tallennetaan viittomapankkiin. Vaihtoehtoisesti tehdään vastaava tehtävä jollain muulla puhetta tukevalla ja korvaavalla kommunikaatiomenetelmällä.
Tentti, ryhmä- ja yksilötehtävä
Opiskelijaryhmä laatii laajan ja perustellunopetussuunnitelman annetulle kohderyhmälle osoittaen myös teoreettisen osaamisensa Open Book tetissä. Suunnittelun tukena tentissä opiskelija saa käyttää muistiinpanojaan aiemmista opinnoista, tenttikirjaa ja oheismateriaalia.
Opetuksen analysointi, yksilötehtävä
Opiskelijat suunnittelevat ja toteuttavat yksilötyönä opetustuokion (noin 20min). Näyte perustuu tentsissä toteutetun suunnitelman osalle.Opetustuokiot videoidaan ja opiskelija tekee opetuksestaan kirjallisen analyysin. Analyysissa tulee keskittyä suoriutumisen lisäksi omiin vahvuuksiin ja heikkouksiin opettajana.

Further information

,

Go back to top of page