Skip to main content

Strategic workspace and new ways of working (5cr)

Code: C-02629-HY00BY64-3004

General information


Enrollment
18.05.2026 - 24.05.2026
Registration for introductions has not started yet.
Timing
01.08.2026 - 31.12.2026
The implementation has not yet started.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Institution
Laurea University of Applied Sciences, Laurea Verkkokampus
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 20

Unfortunately, no reservations were found for the realization Strategic workspace and new ways of working C-02629-HY00BY64-3004. It's possible that the reservations have not yet been published or that the realization is intended to be completed independently.

Evaluation scale

H-5

Content scheduling

Opintojaksolla käsitellään seuraavia teemoja:
- organisaatio käsitteenä ja toimijana
- strategia operatiivisena toimintana
- tietotyö ja uudet työnteon tavat
- työympäristön erilaiset tehtävät
- työympäristön laatu - mitä se on ja kenen näkökulmasta?

Opintojakson eteneminen tukee organisaatiosta ja työympäristöstä yksilötyönä tehtävää analyysia, ja siksi on erittäin suositeltavaa että opiskelija valitsee analyysinsa kohteen heti opintojakson alussa. Yksilötyötä työstetään koko opintojakson ajan.

Objective

Opiskelija: - hallitsee strategisen työympäristön käsitteen ja siihen liittyvät näkökulmat - tunnistaa tietotyön ja sen johtamisen erityispiirteitä - osaa tarkastella fyysistä työympäristöä organisaation strategisena resurssina - osaa arvioida fyysisen työympäristön laatua organisaation ja työn kannalta - hahmottaa työn, työympäristöt ja organisaation systeemisenä kokonaisuutena

Teaching methods

Opintojakso on suunniteltu erityisesti strategista johtamista ja organisaatiota opiskeleville sekä näiden aiheiden parissa työskenteleville, mutta sopii kaikille muillekin aiheesta kiinnostuneille. Kokemus toimitilajohtamisesta tai -suunnittelusta ei ole tarpeen, mutta perusymmärrys organisaatioiden johtamisesta ja strategiasta on edellytys opintojaksolle osallistumiseksi.

Opintojakso toteutetaan verkossa, itseopiskeluna ja yhteisissä verkkotapaamisissa luentoina ja keskusteluina. Lisäksi opintojakson aikana jokainen tekee analyysiä valitsemastaan yrityksestä, sen strategiasta ja operatiivisesta tavasta toimia. Huom! Opintojaksolla keskitytään erityisesti tietointensiivisiin organisaatioihin ja tietotyöhön.

Opintojaksolla sovelletaan tehtävien osalta ns. flipped learning -menettelyä: etukäteen työstettävä yksilötehtävä alustaa seuraavan verkkotapaamisen aihetta, ja tapaamisen jälkeen opiskelija viimeistelee kyseisen osion tapaamisen luentojen ja keskustelun pohjalta. Näin toimien saamme verkkotapaamisista enemmän irti ja pystymme paneutumaan paremmin tehtävien herättämiin kysymyksiin.

Katso Lisätietoja opiskelijalle opintojakson motiiveista ja miten opintojakson aihetta tullaan työstämään.

Employer connections

Opintojakson aikana analysoidaan itse valittua organisaatiota, sen strategiaa ja operatiivista toimintaa.

Student workload

Opintojakson työskentely muodostuu kolmesta osasta:
1) Canvas -oppimisympäristössä tapahtuva itseopiskelu (ennen Zoom-tapaamisia)
2) luennot ja yhteinen oppiminen Zoom-tapaamisissa
3) itsenäisenä työnä tehtävä organisaation ja työympäristön analyysi.

Go back to top of page